Stopaj nedir, nasıl hesaplanır, ne zaman ödenir?

Stopaj nedir, nasıl hesaplanır, ne zaman ödenir?

Stopaj nedir, nasıl hesaplanır ve ne zaman ödenir? Soruları vergi mükellefleri tarafından sıklıkla dile getirilen bir konudur. Yazımızda bu konunun detaylarını bulabilirsiniz.

Stopaj Nedir?

Stopaj, gelir ve kurumlar vergisi dahilindeki kazançların ödemeleri sırasında, kazanç bedelini ödeyecek kişiden kesilen ekstra vergidir. Ancak kazanç bedeli nakden veya hesaben ödenecek ise kesilir. Gelir vergisi kanununun 94, kurumlar vergisi kanununun 15. ve 30. maddelerinde kimlerin, hangi vergi mükelleflerinin stopaj vergisi ödemekle mükellef olduğu belirtilmiştir. Eğer stopaj vergisi ödemek zorunda olup olmadığınızı bilmiyorsanız öğrenmek için saydığımız kanun maddelerine bakabilirsiniz. Serbest meslek ödemeleri , personele yapılacak ödemeleri ve diğer her türlü gider ödemeleri , kurumsal kira bedelleri stopaj vergisi dahilindedir. 

Stopaj Nasıl Hesaplanır?

Stopaj hesaplaması her yıl farklılık gösterir. Bunun sebebi ise her yıl vergi dilimi oranlarının güncellenmesidir. Ayrıca stopaj hesaplanırken net ücret değil; brüt ücret baz alınarak hesaplama yapılır. Kira stopajı hesaplanırken yapılan kesinti oranı %20’dir. Bunu şöyle anlayabiliriz; diyelim ki brüt olarak kira tutarı 10.000 TL, bu tutarın 2000 TL’si yani beşte biri baz alınarak hesaplama yapılır. Ücret stopajının hesaplanması farklıdır. Brüt ücret tutarı belirlendikten sonra yapılan SGK kesintisi belirlenir. Sonrasında ise kalan tutardan ücret stopajı ödenir. Az önce belirttiğimiz gibi, stopaj hesaplamasındaki vergi dilimi oranları her yıl değişiklik gösterdiğinden, stopaj ödeyeceğiniz yıldaki güncel oranlara göre hesaplama yapmalısınız. 

Stopaj Ne Zaman Ödenir? 

Stopajın ne zaman ödeneceği Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yayınlanan senelik takvime göre belirlenir. Vergi mükellefi olan kişiler, yapılan sözleşmeler doğrultusunda vergilerini aylık ya da üç aylık zaman periyotlarında ödeyebilirler. Eğer vergi mükellefi olan kişi aylık ödemeye karar verdiyse, ödemeyi yapacağı ayın 26.gününe kadar ödemesi gerekir. Yine üç aylık zaman aralıklarıyla ödeme tercihinde bulunduysa, 3.ayın 26.gününde ödemesini yapması gerekir. Ayrıca yıllık olarak beyan edilmiş olan vergilerdeki stopaj, mart ve temmuz ayları olmak üzere her yıl iki eşit parçaya bölünerek ödenir. Kira stopajı ödemelerinin beyan zamanı , her yıl mart ayıdır. Beyan edildikten sonra yine o yılın mart ve temmuz aylarında eşit olarak bölünerek kira stopajı ödemesi tahakkuk edilir. Ayrıca belirtmek gerekir ki; kira stopajı mülk sahibi tarafından ödenmez. O mülkü kiralayan kiracıdan tahsil edilir.   


HABER ETİKETLERİ stopaj nedirstopaj hesaplamastopaj ne zaman ödenir

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama