Süresiz Vekaletname İptali Nedir, Nasıl Yapılır?

Süresiz Vekaletname İptali Nedir, Nasıl Yapılır?

Süresiz vekaletname iptali gerçekleştirmek isteyenler “Nasıl yapılır?”, “Gereken belgeler nelerdir?”, “Dilekçe örneği” gibi konularda bilgi edinmek isterler.  Avukatlara ya da diğer kişilere verilen vekaletin nasıl iptal edilebileceğine dair bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. 

Süresiz Vekalet İptali Nedir?

Vekalet iptali, vekile verilmiş olan yetkinin kısmen ya da tamamen elinden alınmasıdır. Yetkinin tümünün alınmasına azil adı verilmektedir. Vekaletten azil edilmesi, azil işleminden önce verilmiş olan vekaletnamenin fesih edilmesi ve iptal edilmesidir. 

Vekaletnamenin iptal edilmesi, en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Vekaletnameyi iptal edebilmek için bir vekalet iptali örneği gerekmektedir. Peki süresiz vekaletname iptali nasıl yapılır? Vekalet iptali ne kadardır?

Vekaletname İptali İçin Gereken Belgeler

Genellikle noterden gerçekleştirilen azilname işlemi, doğru bir dilekçe verildiğinde kısa süre içerisinde tamamlanmaktadır. Vekaletnamenin iptal edilebilmesi için vekaletin verildiği notere gidilmesi gerekmektedir. Noterden azilname veya fesh belgesi talep edilmelidir. Noterden alınan azilname, vekaleti veren kişiye teslim edilmelidir. 

Azilnameyi noterden alabilmek için belirli bir miktarda harç ödenmesi gerekmektedir. Belge alınırken, notere sebebi açık ve net bir şekilde belirtilmelidir. Ayrıca vekaletname iptali için notere bazı belgeleri ibraz etmeniz gerekmektedir. 

Vekaletname iptali için gereken belgeler şunlardır;

 • T.C. Kimlik Kartı,
 • Varsa pasaport,
 • 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Vekaletnamenin verildiği noterin ismi, tarihi ve numarası,
 • Vekaletnamenin aslı veya kopyası,
 • Vekilin adı ve soy adı,
 • Vekil tayin edilecek olan kişinin T.C. kimlik kartının aslı veya fotokopisi.

Vekalet İptali Dilekçe Örneği

Süresiz vekaletnameyi iptal ettirebilmeniz için bir vekalet iptali dilekçesine ihtiyacınız vardır. Vekalet iptali dilekçe örneği en merak edilen konulardan biridir. Bu dilekçeler, vekaletnamenin iptal edilebilmesi için notere ibraz edilmelidir. Bu nedenle doğru bir şekilde hazırlanması şarttır. Dilekçenin içeriği oldukça basit olup kolay bir şekilde hazırlanmaktadır. 

Süresiz vekaletname iptali dilekçe örneğinde mutlaka aşağıda yer alan bilgiler bulunmalıdır.

 • Azil edilen kişinin T.C. kimlik kartı numarası, azil edilen kişinin adresi,
 • Azil olunan kişinin T.C. kimlik kartı numarası, azil olunan kişinin adresi,
 • Azil işleminin gerçekleştirileceği noterin adı soy adı, adresi ve numarası,
 • Vekalet veren kişinin vekiline karşı yazdığı dilekçe,
 • Vekalet veren kişinin vekil işlemini gerçekleştiren notere karşı yazdığı yazı.

Yukarıda yer alan tüm unsurlar, bir süresiz vekaletname iptali dilekçesinde bulunmalıdır. Biri bile eksik olduğunda, dilekçe ne yazık ki geçersiz sayılmaktadır. Herhangi bir eksik olmadığı taktirde, süresiz vekaletname iptali işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleşecektir.

Bu içeriğimizin ardından banka borçlarına kefil olanlar için hazırladığımız “Kefillik nasıl iptal edilir?” başlıklı içeriğimizde ilginizi çekebilir.


HABER ETİKETLERİ vekaletname iptalivekaletname nasıl iptal edilirvekaletname iptal etmekvekaletname iptali gereken belgeler

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama