Taksit Erteleme Gün Sayısı Nedir, Kredi Notunu Etkiler Mi?

Taksit Erteleme Gün Sayısı Nedir, Kredi Notunu Etkiler Mi?

Taksit Erteleme gün sayısı ve kredi notuna etkileyip etkilemediği ödeme güçlüğü çeken birçok kişinin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Bu yazımızda taksit erteleme gün sayısı ve kredi notuna etkisi üzerine merak edilenleri yanıtladık.

Taksit Erteleme Nedir?

Günümüzde birçok insan çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için taksit ile kredi veya kredi kartı imkanlarından faydalanmaktadır. Kredi kartı veya kredi taksitlerinin düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda taksitler maddi sıkıntılar nedeniyle ödenmeyebilir. Böyle durumlarda bankalar kişilere taksit erteleme gün sayısı hizmetini sunmaktadır. 

Peki taksit erteleme gün sayısı nedir, kredi notunu etkiler mi?

Taksit Erteleme Gün Sayısı Nedir?

Taksit erteleme gün sayısı, kredi veya kredi kartı borcu olan kişilerin borçlu oldukları bankalar ile anlaşma sağlayarak borçlarını belirli gün süresince ertelemesine olanak sağlayan bir hizmettir. Ancak belirtmek gerekir ki taksit erteleme, her zaman değil yalnızca belirtilen zamanlar içerisinde faydalanabilen bir olanaktır. Özellikle son zamanlarda sağlam bir sebep olan Koronavirüs pandemisi neticesiyle birçok banka müşterilerine taksit erteleme imkânı sunmuştur. Peki hala geçerli olan taksit erteleme imkanına nasıl başvuru yapılmaktadır?

Son alınan önlemlerle birlikte birçok banka kredi ve kredi kartları borçları olan kişilerin taksitlerini belirli süreler ertelemesine olanak sağladı. Özellikle koronavirüs nedeniyle işlerine ara veren esnaf ve işçileri ilgilendiren taksit erteleme yapabilmek için şu adımların uygulanması gerekmektedir.

  • Öncelikle çalıştığınız bankanın resmi web sitesinde yer alan ve kredi ürünleri kullanan kişileri ilgilendiren sayfa içerisinde yer alan kısmı okumanız gerekmektedir. Eğer taksit erteleme ile ilgili herhangi bir duyuru bulunuyorsa siz de taksit erteleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Eğer taksit erteleme imkanınız varsa, öncelikle bankanızın resmi iletişim numarasını arayarak şartlara uygun olduğunuz taktirde kredinizin ertelenmesini talep edebilirsiniz.
  • Banka şubesine direkt başvurarak da taksit erteleme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Şubeye direkt olarak yapacağınız başvurularda şansınız daha yüksektir.
  • Son olarak çalıştığınız bankanın böyle bir hizmeti bulunuyorsa internet bankacılığı üzerinden de kredi ve kredi kartı ödemelerinizin taksit erteleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Taksit Erteleme Kredi Notunu Etkiler Mi?

Vatandaşların en korktuğu şeylerden biri de şüphesiz kredi notunun düşmesidir. Kredi notu düşen kişiler bankaların ne yazık ki kredi ve kredi kartı gibi ürünlerinden faydalanamamaktadırlar. Öncelikle belirtmek gerekir ki taksit erteleme hizmeti vatandaşların kredi notunu düşürmemektedir.

Şöyle ki, 2 ay taksit erteleme imkanınız varsa ve 2 ay borç ödemesi yapmadıysanız kredi notunuzda herhangi bir düşüş yaşanmaz. Ancak kredi veya kredi borcunuzu 2 aya ek olarak 1 ay daha ödemezseniz, doğal olarak 3. Ayda kredi notunuzda düşüşler yaşanacaktır.

Bu içeriğimizin ardından “Kredi üstüne kredi çekme” başlıklı yazımızın da sizin için faydalı olacağını düşünüyoruz.


HABER ETİKETLERİ taksit ertelemetaksit erteleme kredi puanına etkisitaksit erteleme gün sayısıtaksit erteleme kredi puanı

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama