Tavuk Çiftliği Maliyeti Ne Kadardır?

Tavuk Çiftliği Maliyeti Ne Kadardır?

Tavuk çiftliği kurma maliyeti, çiftlikte yetiştirilecek tavuk sayısı ve çiftliğin genel kapasitesi ile özelliklerine göre farklılıklar göstermektedir. Prefabrik tavuk çiftliklerinin yanı sıra çiftliğin yapısal farklı özellikleri de fiyatlarda değişkenliğe neden olmaktadır. Bu yüzden sizlere bilgi verirken, bunları göz önüne alarak bilgi vermeye çalışacağız.

Tavuk Çiftliği Kurma Maliyeti Ne Kadardır?

Tavuk çiftliğinin maliyetinin hesaplanmasında, farklı birçok etkenin değerlendirilmesi gerekir. Bir çiftliği kurmak kadar bu çiftlikte beslenilecek tavuklardan en iyi şekilde verim elde edilmesi için tüm alanlarda hassasiyetle çalışmalar yapılması önemlidir.

Yetiştirilecek tavuğun cinsine ve sayısına göre uygun bir alanın temini ve bu alanın taşıyacağı özelliklerin her biri, farklı birer maliyet kaynağı olacaktır. Çiftlikte zorunlu kullanılması gereken ekipmanların yanı sıra, daha rahat bir tavuk yetiştiriciliği isteyerek alacağınız ekstra ekipmanlar yine maliyetleri artıracak önemli unsurlardır.

 • Beslenecek tavuk sayısı, maliyeti belirleyecek önemli unsurlardan biridir. Sayıya veya belirli kapasiteye göre prefabrik veya kalıcı bir alanın inşası, maliyetlerde değişikliğe neden olur.
 • Kurulacak çiftlik prefabrik ise bunun maliyeti farklı iken, betonarme çiftliklerin maliyeti biraz daha farklıdır.
 • Alınacak ekipmanlar fiyatları etkileyen bir unsurdur.
 • Çiftlik arazisinin veya binasının kiramı yoksa sizin mülkünüz mü olduğu, fiyatlardaki belirleyici en önemli etkenler arasındadır.
 • Yem maliyetleri de yine beslenecek tavuğa göre değişecektir. Hatta et veya yumurta amaçlı çiftlik kurmanın maliyetleri, beslenme türünde değişiklik gösterebileceği için maliyetlere etki edebilir.

500 Tavuk Besleme Kapasiteli Çiftliğin Maliyetleri

500 tavuk kapasitesine sahip bir çiftlik için, ihtiyaç duyabilecekleriniz şunlardır;

 • 9 metre boyunda nipel benzeri otomatik bir suluk
 • Manuel 12 kiloluk, 15 tane plastik tavuk yemliği
 • 500 adet 16 haftalık tavuk
 • 1 tane 50’lik havalandırma fanı
 • 70 metrekarelik prefabrik veya benzeri hafif yapıda tavuk kümesi ya da betonarme yapı
 • Giriş çıkışların sağlanması, havalandırma ve diğer ihtiyaçlar için birkaç adet kapı, pencereler ve havalandırma bacaları

Gibi temel malzemeler, 500 tavuk için kurulacak çiftlikte gerekli olan şeylerdir. Bunun için tercihinize göre tavuk yemlerini haftalık, aylık veya daha uzun süre yetecek kadar maddi durumunuza göre temin etmeniz gerekecektir. Tüm bu malzemeler ile birlikte 500 kapasiteye sahip bir tavuk çiftliği kurma maliyeti, yaklaşık olarak 60 bin TL’yi bulmaktadır.

750 tavuk kapasitesine sahip bir tavuk çiftliği maliyeti ise temel malzemelerin önemli bir kısmının olması nedeniyle, 80 bin TL dolaylarında tutmaktadır. Bu sayıyı arttırdıkça tavuk kümesinin, sulukların, yemlik ve tavuk sayısının artışına göre bir hesaplama yapılması gerektiği dikkate alınmalıdır.

Alacağınız prefabrik tavuk kümesinin ve diğer malzemelerin ikinci el olması, maliyetleri biraz daha düşürecektir. Ancak tavsiye olarak bütçeniz yeterli ise, yeni malzemeler alarak çiftliğinizi kurabilirsiniz. Maliyetlere çiftlik arsası eklenmemiş olup, kira türü yerlerde bu maliyetin de hesaplanması gerekir.

Tavuk çiftliği maliyeti üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından farklı bir iş dalı olan hizmet sektörü dalında bilgi sahibi olabilmek adına da cafe açma maliyeti içeriğimizi incelemenizi öneririz. 


HABER ETİKETLERİ tavuk çiftliğitavuk çiftliği ne kadar açılırtavuk çiftliği giderleri

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama