Tobo formasyonu nedir? Nasıl Çalışır?

Tobo formasyonu nedir? Nasıl Çalışır?

Tobo formasyonu üzerine hazırladığımız bu içeriğimizde formasyonun nasıl çalıştığını inceleyeceğiz. Finans piyasalarında alım satımlar, zamana bağlı grafikler ile ifade edilir ve bu grafiklerin içerdiği veriler sürekli kaydedilir. İnternet ortamında, araştırma yaptığınızda bu verilere ulaşabilir ve inceleme yapabilirsiniz. 

Tobo Formasyonu

Her yatırımcı, yaptığı araştırma ve incelemeler sonucunda alım satım yapar. Al-sat yaparak kazanç sağlamaya çalışan yatırımcılar ise bahsi geçen grafikleri sürekli takip ve analiz ederek kazanç sağlamaya çalışmaktadır. Alım satımlar gerçekleştikçe veri grafiklerinde yükselme ve alçalmalar olur. Bu alçalmalar ya da yükselmeler ise trend olarak adlandırılır. Trendleri takip ederek yatırıma karar vermek ise kazanç sağlama şansınızı artırır. Tobo formasyonu da finans piyasalarındaki trendlerden birisidir. 

Tobo Formasyonu Nasıl Çalışır?

Piyasada alımı çok azalan ya da satışı gerçekleşen finans enstrümanlarının düşüşe geçmesi ve sonlanması ile birlikte tobo formasyonun varlığından söz edilebilir. Tobo formasonu üç farklı sistem ile incelenebilir. Tobo formasyonu ele alındığında sol omuz, sağ omuz ve baş olarak adlandırılan ve grafikteki verileri temsil eden yapılar gözlenir. Belirtilen eğrilerdeki teğet doğruları incelenerek finans enstrümanının düşüşe geçip geçmediği ya da bitip bitmeyeceği tahmin edilebilir. Zikzaklar çizerek düşüşe geçen bir trendin boyun adı verilen ve grafiği dik olarak kesen çizgi ile belirlenmesi, sağlıklı alımın gerçekleşmesini sağlar. Boyun bölgesinin altında kalan kısım, alım işlemlerinin gerçekleştirilmesi için uygundur. Çünkü bu bölgede grafik değerleri dip yapar ve yatırım aracı en düşük değerini alır.

Ters omuz baş omuz olarak adlandırılan tobo, borsada izlendiği takdirde zamana bağlı grafiğin pek çok kısmında yer alabilir. Toboyu tespit edebilmek için ayrıntılı bir borsa bilgisi ve grafik okuma yetisi gereklidir. Daha önce tobo formasyonu vermiş olan bir grafikte tobo formasyonunun oluşma ihtimali her zaman vardır. Burada önemli olan yükselişe geçmiş olan bir trendin düşüşe başladığı noktayı kestirmektir. Düşüşe başlayan bir formasyonda ise boyun bölgesi olarak adlandırılan alana girildiği zaman alım gerçekleştirilmesi gerekir. Böylece piyasadan düşük değerli varlıklar toplanır. Daha sonra yükseliş trendine tekrar geçildiğinde kar sağlanmış olur. 

Bu içeriğimizin ardından “Obo formasyonu” başlıklı yazımızı da okumanız faydalı olacaktır.


HABER ETİKETLERİ tobotobo formasyonutobo nasıl çalışır

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama