Token ve coin farkı nedir?

Token ve coin farkı nedir?

Kripto para piyasalarına ilgili olanların sıklıkla araştırdıkları token ve coin farkı nedir? Sorusuyla birlikte, coin ve token hakkındaki benzer soruların cevaplarını da aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz. 

Token Nedir?

Token herhangi bir blockchain sistemine bağlı olmayıp sanki bir blockchain sistemine bağlıymış gibi varlık gösteren dijital bir sistemdir. Tokenler, kullanılan sistemin içerisinde amacına uygun olacak şekilde tercih edilebilecek yapılardır. Örneğin USD Coin, Dai ve Tether gibi varlıklar, birer token’i temsil etmektedir.

Herhangi bir blok zincirine gerek duymaması nedeniyle, değişim aracı olarak kullanılması da mümkün olmamaktadır. 

Coin Nedir?

Anlaşılır bir ifade kullanacak olursak, Coin; kendine ait bir blockchain sistemi bulunan varlıklardır. Token bunun tam tersine iken, coin bağlı olduğu sistem dahilinde değerlendirilir. Farklı kripto para birimleri veya altcoinler, bu sınıfa dahil edilmektedir.

Şuanda kullanılabilir tüm coinleri göndermek, almak veya çıkarmak mümkündür. Bu birimlerin tamamı, kamuya açılmış bir blok zinciri üzerinde yer alırlar. 

Token ve Coin Farkları

Token ve coin arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilir;

Bağlılık

Token ve coin arasındaki en temel fark, bağlılıktır. Coin bir merkeze bağlı olarak sunulan bir birim iken, token için bunu söylemek mümkün değildir. Coin kendi Blockchain sistemine bağlıyken token ise herhangi bir coin biriminin blockchain’i üzerinden varlık gösterebilmektedir.

Satın Alma

Coin birimleri ile ödeme yapılabilir ve satın alma gerçekleşirken, token biriminde herhangi bir satın almanın gerçekleşmesi ve ödeme yapılması mümkün değildir. 

Amaç

Token sadece belirli bir yapının içerisinde bir amaç doğrultusunda kullanılabilir. Token ile kripto para birimleri ile yaptığınız ödeme gibi işlemlerinizi gerçekleştiremezsiniz. Coinler ise ödeme yapma, satın alma, takas veya benzeri amaçlarla kullanım için uygundur. Satın alma özellikleri, iki birim arasındaki en önemli farklardan biridir. Token tek amaç doğrultusunda bir satın alma işlemi gerçekleştirebilir olsa da bunu çeşitlendirmenin, mümkünü yoktur. Coin’de ise bunun tam tersi geçerlidir.

Token ve coin farkı dikkate alındığında öne çıkan en önemli iki fark, coin varlıklarının kendi blockchain sisteminin bulunması ve coin’in satın alma gibi amaçlarda kullanılabilir olması olarak öne çıkmaktadır.


HABER ETİKETLERİ token coin farkıtoken nedircoin nedirtoken ne işe yarar

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama