Trendyol Kimin, Trendyol’un Sahibi Kimdir?

Trendyol Kimin, Trendyol’un Sahibi Kimdir?

Trendyol kimin, Trendyol’un sahibi kim soruları bu alışveriş sitesini severek kullanan kişiler tarafından sık sık dile getirilmektedir. 

İstanbul merkezli olarak 2010 yılında kurulan Trendyol, elektronik ticaret platformu olarak kullanıcılarına hizmet vermeye başlamıştır. Trendyol platformu, 1981 doğumlu Türk teknoloji girişimci kadını olarak piyasalara giriş yapan Demet Mutlu tarafından kurulmuştur. Dünya genelinde birçok finans toplantılarına katılan ve konuşmalar gerçekleştiren Demet Mutlu, şirketin hem kurucusu hem de yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmaktadır. 

Trendyol’un Sahibi Demet Mutlu Kimdir?

Trendyol şirketinin sahibi Demet Mutlu, New York Üniversitesi ekonomi bölümünü bitirdikten sonra Harvard Business School’a giderek işletme yönetimi alanında yüksek lisans tahsisini bitirmiştir. Fakat buradaki eğitimini tamamlamadan Trendyol’un kuruluşu için hazırlıklara başlamıştır. 

Kısa bir süre sonra Trendyol’u kuran Demet Mutlu, bugün Türkiye’nin lider elektronik ticaret platformu olan Trendyol’un yönetimini başarılı bir şekilde yürütmektedir. 

Demet Mutlu, dünya üzerinde söz sahibi olan birçok yatırımcı ve iş insanının ilgisini çekmektedir. 2018 yılında Çin’e ait olan Alibaba Group, Trendyol’a yatırım yaparak geleceğinin parlak olduğu izlenimini yaratmıştır. 

10 sene içerisinde Trendyol’un geldiği noktaya bakıldığında Demet Mutlu’nun büyük bir başarının altına imza attığı açıkça görülmektedir. Mutlu, son dönemlerde pek çok finans dergisi tarafından dünyanın önemli isimleri listelerine konulmuştur. Fortune dergisinin en çok gelecek vaat eden kadın girişimciler, Fashion 500, Fortune en güçlü 50 kadın, Avrupa’da teknoloji alanında ilk 100 kadın gibi birçok listeye giriş yaparak ilgileri üzerine çekmiştir. Ekonomist dergisi, 2013 yılında yaptığı açıklama ile birlikte yılın girişimcisi olarak Demet Mutlu’yu seçmiştir. 

Demet Mutlu, aynı zamanda önemli gördüğü ve gelecek vadeden projelere de yatırım yapmaktadır. Peak Games olarak piyasaya sürülen oyun projesine “melek yatırımcı” olarak destek veren Mutlu, farklı alanlarda etkinliğini sürdürmeye devam ediyor.

Türkiye’de birçok elektronik ticaret platformu yer alsa da bunların hepsi yabancı yatırımcı ve yöneticilere sahiptir. Yerli olarak adlandırılabilecek tek e-ticaret platformu, Demet Mutlu’nun sahip olduğu Trendyol olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Pandemi ile birlikte kurye hizmetlerinin öneminin artmasından dolayı Trendyol da express kurye hizmetleri sağlamaya başladı. Böylece şirketin toplamda çalışan sayısı 4000 kişiyi buldu. Trendyol, aynı zamanda araştırma ve geliştirme çalışmalarına da yatırım yapmaktadır. Bu özelliği ile de gelecekte önemli bir noktada yer alacağının sinyallerini vermektedir. 


HABER ETİKETLERİ trend yol kimintrendyolun sahibitrendyolun sahibi kimdir

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama