Türkiye’de Bulunan Çin Bankaları Hangileridir?

Türkiye’de Bulunan Çin Bankaları Hangileridir?

Türkiye'de bulunan Çin bankaları sayısı, Çin’in nüfus ve ekonomik gücü dikkate alındığında yok denecek kadar azdır. Özellikle ICBC’de yaşanan finansal sorunlar, Çin bankalarının Türkiye pazarında yer alma gayretinde gerilemeye sebep olmuştur.

Türkiye'de Bulunan Çin Bankaları 

Türkiye'de ilk faaliyete geçen Çin bankası, uzun zamandır faaliyette olan Tekstilbank hisselerinin önemli bir kısmını GSD Holding’den devralan ICBC olmuştu. Banka bu devirden sonra, Türkiye'de faaliyet gösteren ilk Çin bankası unvanını alsa da bu durum fazla uzun sürmeyerek banka tüm faaliyetlerini pasifize etme kararı aldı.

Bank of China ise dünya genelinde en büyük bankacılık ve finans kuruluşları arasında yer almakta olup, Türkiye'ye ofis açarak faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir. Bankanın Türkiye'de faaliyette olmasına karşın, İstanbul, Ankara ve İzmir dışında banka şubesi bulunmamaktadır. Dev banka daha çok büyük sermaye gerektiren yatırımların finansal desteğinin sağlanması amacıyla faaliyet göstermekte olup, bireysel banka müşterileri için herhangi bir faaliyeti bulunmamaktadır.

Dünya Genelinde Çin’in En Büyük Bankaları

Türkiye'de bulunan Çin bankaları her ne kadar ülkenin finans alanındaki gücünü gösterememiş olsa da dünyanın en büyük 10 bankası sıralamasındaki ilk 4 banka, Çin sermayesine aittir. Bu anlamdan bakıldığında Çin’in dünya finans piyasasında güçlü bir etkisinin olduğunu söylemek mümkündür.

Global anlamda faaliyet gösteren farklı ülkelere ait binlerce banka, dünyanın finansman ihtiyacını karşılayarak sermaye güçlerini artırmaya devam ediyorlar. Bunlar arasında özellikle ilk 20 banka, birçok ülke ekonomisinden daha güçlü bir sermayeye sahip olup para politikalarında önemli rol oynuyorlar.

The Banker tarafından listelenen dünyanın en büyük 10 bankası listesinin ilk 4 sırasında Çinli bankaların olması aslında Çin’in ekonomik ve siyasi gücü düşünüldüğünde, çokta şaşırılacak bir durum değil. Ancak ilk dört sırada diğer süper güç ABD’ye ait bankanın olmaması, listenin şaşırtıcı tarafı olarak dikkat çekiyor.

ABD bankaları ise bu liste de Çin’in ardından geliyor. Bunun sebebi ise, ABD bankalarının kaynaklarını daha verimli kullanmak istemelerine bağlanıyor. 

ICBC: Çin’in en büyük finansal kuruluşu olup, dünya genelinde birçok ülkede faaliyetlerine devam ettirmektedir. Forbes Dergisi tarafından, 2000 yılında yılın en iyi global bankası seçilmiştir.

China Construction Bank Corp: 1954 yılında kurulan banka, Çin İnşaat Bankası olarak bilinmekte olup 29 ülkede 15 bin şube sayısına sahiptir ve toplam çalışan sayısı, 350 binin üzerindedir.

Agriculture Bank of China: Ülkenin Ziraat Bankası konumunda olan Agriculture Bank of Chine, 1951 yılında kurulmuştur. Dünyanın birçok ülkesinde 24 bin şubesi bulunuyor.

Bank of China: 1912 yılında kurulan banka, Çin Merkez Bankası olarak kurulmuş ve bu amaçla 1949 yılına kadar hizmet vermiştir. Sonrasında ise ülkenin döviz işlemlerinin yürütülmesi görevini alarak, bir kısmı özelleştirilmiştir.

Çin Bankalarını sıraladığımız bu yazımızın ardından “Amerikan bankaları hangileridir?” başlıklı içeriğimizin de ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.


HABER ETİKETLERİ türkiye'deki çin bankalarıçin bankalarıçin bankaları listesi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama