Türkiye’deki bankalar kimlere ait?

Türkiye’deki bankalar kimlere ait?

Türkiye’de hizmet veren banka kuruluşlarının kimlere ait olduğunu sizler için listeledik. 

Ziraat Bankası Kime Ait?

Ziraat Bankası, Türkiye’deki 3 devlet bankasından biridir. Tamamı Hazine Müsteşarlığı’na ait bir kamu bankasıdır.

Vakıfbank (Vakıflar Bankası) Kime ait?

Vakıfbank, devlet bankaları arasında hizmet vermektedir. %58’lik en büyük payı Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne aittir. %16’lık payı ise Vakıfbank çalışanlarının vakfına aittir. %25’lik pay ise halka açıktır.

Halk Bankası Kime Ait?

Halk Bankası diğer bir devlet bankasıdır. %51’lik Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na ait olup geri kalan %49’luk pay ise halka açıktır. Yani sahibi devlettir diyebiliriz.

İş Bankası Kime Ait?

1924 yılında Atatürk’ün emri ile ‘milli banka’ unvanıyla kurulan İş Bankası’nın günümüzde ortaklık yapısına bakıldığında; %28 Atatürk hisselerinin (CHP tarafından temsil edilmektedir), %32’si halka açık ve geri kalan %40’lık kısım ise Munzam Sandığı’nın bünyesindedir. Atatürk hisseleri ise Türk Tarih Kurumu ile Türk Dil Kurumu’na ayrılmaktadır. Genel olarak bakacak olursak bankanın ortaklık yapısıyla yönetildiğini tek bir sahibinin olmadığı söyleyebiliriz.

Akbank Kime Ait?

1948 yılında Adana’da yerel bir banka olarak hizmete başlayan Akbank, zamanla yükselişe geçip Türkiye’nin nerdeyse her noktasına ulaşmıştır. ABD merkezli Citybank grubu %10’luk pay sahibi olsa da 2015 yılında Akbank’tan çekilme kararı alarak payını yeniden Sabancı Holding’e bırakmıştır. Bununla birlikte %49’luk kısmı Sabancı Holding’e, %51’lik kısmı ise halka açık olarak hizmet vermektedir.

Yapı Kredi Bankası Kime Ait?

1944 kuruluş yılıyla hizmet veren Yapı Kredi Bankası’nın; %41’i Koç Grubu’nun, %41’i İtalyan bankası olan Unicredit’in, geri kalan %18’lik kısım ise halka açıktır. Yani Yapı Kredi Bankası’nın, Türk&İtalyan ortaklığında olduğunu söyleyebiliriz.

Garanti Bankası Kime Ait?

1946 yılında kurulmuş olan bu bankanın %20’lik kısmı Doğuş Grubu’na, %25’lik kısmı İspanyol bankası olan BBVA’ya aittir ve geri kalan %55’lik kısım ise halka açıktır. Özetle Türk&İspanyol ortaklığında hizmet verdiğini söyleyebiliriz.

Denizbank Kime Ait?

1997 yılında Zorlu Grubu tarafından alınan banka sonrasında Rus Sberbanka’a satılmıştır. Bugün tamamen Sberbank kontrolü altındadır yani Ruslara aittir.

QNB Finansbank Kime Ait?

QNB Finansbank’ın başındaki QNB’nin açılımından yani Qatar National Bank S.A.Q’dan da anlaşılabileceği gibi Katarlılara aittir. 

TEB Kime Ait?

Türk Ekonomi Bankası’nın %68’i Fransız BNP Paribas’a, %28’i Çolakoğlu Grubu’na aittir. %4’lük kısmı ise halka açıktır. Fransız&Türk ortaklığında diyebiliriz.

ING Bank Kime Ait?

2007 yılından itibaren hisselerinin tamamı Hollandalı ING Grubu’na aittir.


HABER ETİKETLERİ banka sahipleribankaların sahipleribankalar kimin

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama