Ülkelerin Kredi Notları Nasıl Belirlenir?

Ülkelerin Kredi Notları Nasıl Belirlenir?

Uluslararası finansal ilişkilerde önemli bir yere sahip olan ülkelerin kredi notları nasıl belirlenir?, hangi kuruluşların kredi notu belirlediği ve bu kredi notu belirleme kuruluşunun ülkelere kredi notu verirken neleri dikkate aldığı gibi konulara yazımızın devamında değindik.

Ülkelerin kredi notu ne demektir?

Ülkelerin kredi notları, farklı birçok etkenin bir arada değerlendirilmesi sonucunda, S&P yani Standart & Poor’s kredi derecelendirme kuruluşu tarafından yapılmaktadır. Ülkelerin kredi notunun değerlendirilmesinde farklı kuruluşlar öne çıkma çabasında olsa da bir ülkenin kredi notunun belirlenmesinde dünya genelinde söz sahibi olan en yetkin kuruluş, uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşu olan S&P kuruluşudur.

Kuruluş kredi notu belirlerken, ülkenin ithalat ve ihracat alanlarındaki faaliyetleri başta olmak üzere, farklı birçok hususu dikkate almaktadır. Aynı zamanda ülkenin siyasal ve ekonomik durumu, kredi notunun artması veya düşmesindeki önemli etkenlerin başında gelir.

Aşağıda kredi notlarına etki eden faktörlerin 1 ile 6 puan arasında değerlendirilmesi sonucu, ülkelerin kredi notları ortaya çıkmaktadır. 6 puan en düşük puan olurken, her etken için verilebilecek 1 puan ise en yüksek puanı temsil eder.

Ülkelerin Kredi Notları Neye Göre Belirlenir?

Kredi notu derecelendirme kuruluşları farklı birçok unsuru bir arada değerlendirmekte, bu unsurların bir kısmı kredi notu için önemli etkilere sahiptir. Kredi derecelendirilmesinde kullanılan en önemli faktörler şunlardır:

  • Gelişme Beklentileri

Ülkelerin yıllık ve yarıyıllık bazda göstermiş olduğu gelişmeler dikkate alınarak, göstermiş olduğu faaliyetlerinde dikkate alınmasıyla birlikte ortaya çıkan gelişme beklentileri kredi notunun belirlenmesinde önemli bir unsurdur. Milli gelire yönelik proje çalışmalarının hazırlanması ve bu çalışmaların yürürlüğe konması, kredi notunu yükseltecek etkilere sahiptir. 

  • Politik ve Ekonomik Riskler

Ülkenin politik ve ekonomik risklere ne kadar yakın olduğu, kredi notunun düşmesi veya yükselmesinde etkilidir. Örneğin siyasi kargaşanın yaşandığı, ulusal ve uluslar arası politik çıkmazların olduğu risklerle birlikte ülkenin gelişme beklentilerinin de zayıf olması, kredi notunun ciddi oranda düşmesine neden olacaktır.

  • Devletin Borç Yükü

Devletin iç ve dış borç yükünün fazla olması, kuruluşun ülkeyi ekonomik risk grubunda görmesine neden olacaktır. Tıpkı bankalara borcu çok olan vatandaşların kredi risk grubunda olduğu gibi, ülkeler için de aynı şey geçerlidir.


HABER ETİKETLERİ ülkelerin kredi notlarıülkelerin kredi notuülkelerin kredi notu kriterleri

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama