Vadeli Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Herkes, kazandığı parayı birikim yaparak değerlendirmeyi tercih eder. Vadeli döviz hesabı son yıllarda birikim yapmak isteyenlerin en popüler tercihleri arasındadır. 

Birikimlerini döviz üzerinden değerlendirmek isteyen kişiler, döviz hesabını tercih ederler. Döviz hesabı genellikle Euro ve dolar üzerinden yapılır. Döviz hesabı; vadeli döviz hesabı ve vadesiz döviz hesabı olarak ikiye ayrılır. Genellikle kişiler vadeli döviz hesabını tercih ederler. 

Vadeli Döviz Hesabı Nedir ve Oranları Nasıl Belirlenir?

Vadeli döviz hesabı, piyasadaki dalgalanmalardan ve belirlenen faiz oranı üzerinden kazanç sağlama yöntemidir. Vadeli döviz hesabı, bankalara belirli bir süre için yatırılan paranın faizi üzerinden kazanç sağlamak olarak da adlandırılabilir. Vadeli döviz hesabına istenilen miktarda para yatırılabilir. Ancak bazı bankalar, bu miktarı daha kısıtlı tutmaktadır. Bankalar tarafından vadeli hesap miktarına ödenen faiz oranları, piyasa koşullarına göre belirlenir. Vadeli döviz hesabı açmak için tercih edilen bankanın şubesine giderek veya bankanın mobil uygulaması veya internet bankacılığı üzerinden hesap açtırılabilir.

Vadeli Döviz Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler?

Vadeli döviz hesabı açmak için tercih edilen bankanın talep ettiği belgelerin tamamlanması gerekir. 18 yaşını doldurmuş herkes, vadeli döviz hesabı açtırabilir. Vadeli döviz hesabı için bankaların talep ettiği belgeler şunlardır:

  • Nüfus cüzdanı veya ehliyet
  • Vadeli hesap açılış sözleşmesi
  • Adres bilgisi
  • Telefon numarası bilgileri

Vadeli Döviz Hesabı Nasıl Kullanılır?

Vadeli döviz hesabı, belirli süre için bankalarda açılan hesap türüdür. Vade seçeneklerinin birçok çeşidi bulunur. Bu vade seçenekleri için ödenen faiz oranları Türk lirası, Euro, dolar gibi döviz hesaplarına göre ödenen faiz oranları farklılık gösterir. Bankaya vadeli döviz hesabı için yatırılan anapara, işleyen faiz oranları eklenerek vade sonunda hesaptan çekilebilir. Kişiler istekleri doğrultusunda paranın tamamını veya bir kısmını hesabında çekebilir. 

Vadeli döviz hesabı açabilmek için bankaların belirlediği minimum para miktarının temin edilmesi gerekir. Belirlenen bu minimum miktar belirlendikten sonra bankalara, vadeli döviz hesabı için başvuru yapılabilir. Her banka kendine göre bu miktarı belirlemektedir. Vadeli döviz hesabı, risk almadan mevcut paranın değerini kaybetmemesi için en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir.


HABER ETİKETLERİ vadeli döviz hesabıfaizli döviz hesabıdöviz hesabıvadeli döviz hesabi nasıl açılırvadeli dolar hesabıvadeli euro hesabı

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama