Vadeli Hesap ile Vadesiz Hesap Arasındaki Farklar

Vadeli Hesap ile Vadesiz Hesap Arasındaki Farklar

Vadeli hesap ile vadesiz hesap, özellikle bir bankada hesap açacak kişilerin en çok karıştırdığı şeylerden biridir. Mevduat hesabı açmak isteyen kişiler, bu iki hesap türünü karşılaştırarak kendilerine en uygun olanı bulmalı ve hesaplarını ona göre açmalıdırlar. Peki vadeli hesap ile vadesiz hesap arasındaki farklar nelerdir?

Vadeli Hesap Nedir?

Vadeli hesap, özellikle parasını değerlendirmek isteyen kişilerin en çok tercih ettiği hesap türlerinden biridir. Vadeli hesap sayesinde müşteriler, anaparaları üzerinden faiz alarak kazanç sağlamaktadır. Her banka, vadeli hesap açmak isteyen müşterilerine farklı faiz seçenekleri sunmaktadır. Bu nedenle en mantıklı ve yüksek faiz oranını veren bankayı seçmeniz gerekmektedir. 

Vadeli mevduat hesapları, genellikle 1 ila 730 gün arasında vade seçeneğini müşterilerine sunmaktadır. Vade bittikten sonra ana para ve vade içerisinde getirdiği faiz müşterilere teslim edilmektedir. Vadeli hesap içerisindeki parayı belirlenen tarihten önce bozmak istediğiniz taktirde banka, ana paranızı önceki faiz oranını eklemeden teslim eder. Birçok banka, aynı yöntemi kullanmakta ve vade tarihinden önce bozulan vadeli hesaplarda faizi teslim etmemektedir. Vadeli hesaplardan iyi bir kar elde etmek istiyorsanız en az 1000 TL yatırmanız gerekmektedir. Bunun dışında döviz üzerinden açacağınız vadeli hesaplarda yatıracağınız para ve alacağınız faiz miktarı değişkenlik göstermektedir.

Vadesiz Hesap Nedir?

Vadesiz mevduat hesabı, klasik bir banka hesabıdır. Herhangi bir faiz işlemeden veya bir kazanç sağlamadan anaparayı saklamak için kullanılmaktadır. Vadesiz hesap sayesinde paranızı saklayabilmenin yanı sıra fatura, kira, aidat ve kredi kartı gibi ürünlerin otomatik ödenmesi için de talimat verebilirsiniz. 

Vadeli hesaplar ve içerisindeki para sayesinde bankanın ürünlerine başvurabilir ve otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Vadesiz hesap kartları sayesinde ATM üzerinden 7 gün 24 saat işlem yapma hakkına sahip olursunuz. Bunun dışında vadesiz hesabınızın içerisinde istediğiniz miktarda para saklayabilir ve yine istediğiniz miktarda para çekebilirsiniz.

Vadeli ve Vadesiz Hesap Arasındaki Farklar Nelerdir?

Eğer tercihinizi hangi hesaptan yana kullanacağınızı bilmiyorsanız, belirtmek gerekir ki vadesiz hesabın içerisinde bulunan parayı istediğiniz an kullanabilirsiniz. Vadeli hesapta ise paranızı kullanmak için vade süresini beklemeniz gerekmektedir. Ancak vadeli hesap anaparanın katlanmasını da sağlamaktadır. Vadeli ve vadesiz hesap arasındaki diğer farklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Vadesiz mevduat hesapları süresiz hesaplardır. İçerisinde bulunan para dilediğiniz şekilde harcanabilir. Vadeli hesapların içerisinde bulunan parayı kullanmak içinse belirlenen süre beklenmelidir. Ancak vadeli hesaplar pasif gelir olarak da düşünülebilir.
  • Vadesiz hesapta herhangi bir faiz söz konusu değildir. Vadeli hesaplar ise durduğu gün kadar sahibine para kazandırmaktadır.
  • Vadesiz hesapların yanında genellikle bir banka kartı olmaktadır. Bu nedenle yalnızca ATM üzerinden değil aynı zamanda marketler ve online mağazalar içerisinde de kullanılabilmektedir. Vadesiz hesaplar ise yalnızca emir ile bozulduğundan herhangi bir şekilde alışverişte kullanılması söz konusu değildir.

Vadeli hesap ile vadesiz hesap arasındaki farkları ele aldığımız bu içeriğimizin ardından “Mevduat faizi nedir? Haram mı?” yazımızın da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. 


HABER ETİKETLERİ vadeli hesapvadesiz hesapvadeli hesap ve vadesiz hesap farkı

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama