Vadeli Hesap Nedir, Ne İşe Yarar?

Vadeli Hesap Nedir, Ne İşe Yarar?

Bankalar üzerinden yapacağınız yatırım ne olursa olsun, tüm yatırımlarınız için açabileceğiniz 2 hesap türü bulunmaktadır. Bu hesap türleri vadesiz ve vadeli hesap şeklindedir. Genel özellikleri bakımından birbirine benzer yapıda olan bu hesap türleri, getiri bakımından birbirinden ayrılmaktadır. 

Vadeli Hesap Nedir? 

Vadeli hesap; herhangi bir bankadan belirli vadelerle birikiminizi faiz kazancına dönüştürebileceğiniz hesaplardır. Vadesiz hesapların sağladığı tüm kolaylıkları sağlayan vadeli hesaplar, vadesiz hesaba ek olarak hesap sahibine faiz getirisi sağlar. 

Faiz için gerekli olan vade seçenekleri ise bankalardaki rekabet sebebiyle, aylık hatta günlük seviyelere kadar inmiştir. Uzun vadeler için faiz getirisi daha yüksek olmaktadır. 

Vadeli Hesap Nasıl Açılır? 

Vadeli hesapların açılması oldukça kolaydır. Bunun için hesap açtırmak istediğiniz bankanın şubesine kimlik kartınız ile gitmeniz yeterli olacaktır. Müşteri temsilcisine vadeli hesap açtırmak istediğinizi söyleyip kimliğinizi vermeniz halinde, yaklaşık 30 dakika gibi çok kısa bir sürede hesabınız hazır hale getirilir. 

Bu hesabı açtırmak için sizden kimlik dışında herhangi bir belge istenmeyecektir. Sadece kimlik bilgileriniz ile hazırlanan hesap başvuru formunu doldurarak, tekrardan banka yetkilisine vermeniz yeterlidir. 

Vadeli Hesap Ne İşe Yarar? 

Vadeli hesapların vadesiz hesapların sahip olduğu avantajların tamamına sahip olmasının yanı sıra, ekstra bir avantaj olarak faiz getirisi bulunmasıdır. Kısaca bu hesapların hesap sahibine sağlamış olduğu avantajlar şunlardır; 

Yatırımınız İçin Faiz Kazancı Alırsınız

Hesap açtırdıktan sonra hesabınız üzerinde bulunan para miktarı ile vade kapsamında faiz kazancı elde etmeniz söz konusudur. Ancak hesap üzerinden faiz getirisi elde etmek için, vadeleri çok iyi bir şekilde belirlemeniz gerekir. 

Sözleşmeden daha erken sürede yatırımcı tarafından vadenin bozulması, daha az getirir sağlayacaktır. Örneğin 10.000 TL için 1 yıllık vade yapmanız, bankaya 1 yıllığına faizi ile birlikte almak şartıyla 10.000 TL borç vermeniz anlamına gelir. 

Bankanın faiz oranlarına göre 1 yıl sonunda ana paranızı ve faizini hesabınızda bulabilirsiniz. 

Birikiminiz Banka Güvencesinde Olur 

Banka üzerinden açtıracağınız bu hesap sayesinde, birikiminiz size para kazandırırken aynı zamanda banka güvencesi altında olur. Bankaların üstün güvenlik koşulları altında korunduğunu düşündüğümüzde, paranızı bu kuruluşlardan daha iyi ortamda saklamanın pek mümkün olmadığını görebilirsiniz. 

Üstelik banka hesaplarında bulunan paralar, belirli bir orana kadar devletin güvencesi altındadır. Şayet banka iflas etmemişse, sizin paranızı korumakla yükümlüdür. Sizden kaynaklanan herhangi bir sebep olmadan, bankadaki paranızın başına olumsuz bir şeyin gelmesi söz konusu değildir. 

Birikiminizi Kontrol Altında Tutabilirsiniz 

Hesabınızda bulunan birikiminizi kontrol altında tutmak daha kolay hale gelmektedir. Kısa süreli faiz getirisi olan hesaplar için, ekstra yatırımlar yapmak da söz konusu olabilir. 

Bankanın internet veya mobil şubesine kullanarak hesabın kontrolünün veya sistem değişikliğinin sağlanması mümkün hale gelmektedir. 

Kredi Notunuz Artar 

Tüm bunların yanı sıra bankada belirli bir paranızın bulunması, kredi notunuza olumlu yansıyacaktır. Çünkü bankalar yatırım yaptığınızı görerek maddi durumunuzda herhangi bir sıkıntı olmadığını anlarlar. 

Vadeli Mevduat Hesabı Açtırırken Kredi Notu Önemli mi? 

Vadeli mevduat hesabı açtırmak için kredi notunun hiçbir önemi yoktur. Hatta icralık olmayıp kara listede olan kişilerin dahi, vadesiz mevduat hesabı açtırmaları söz konusudur.

Vadeli hesap nedir, ne işe yarar? içeriğimizin ardından bankacılık üzerine daha fazla bilgi edinmek için “IBAN numarası nedir, nasıl öğrenilir?” Başlıklı içeriğimizi de okumanızı öneririz.


HABER ETİKETLERİ vadeli hesap nedirvadeli hesapvadeli hesap ne işe yararvadeli hesap nasıl açılırvade hesap kredi notu

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama