Volatilite Ne Demektir? Neden Önemlidir? Riskli midir?

Volatilite Ne Demektir? Neden Önemlidir? Riskli midir?

Volatilite piyasadaki değişkenlik durumunu ifade eder. Satışa sunulmuş bir ürünün belli zaman aralıklarında ne kadar fiyat değişimi yaşadığına dair tüm gözlemler bu kapsamdadır. Fakat bu değişimler fiyat artışı ve düşüşü olarak değil, fiyat artışları ve düşüşleri olarak değerlendirilmelidir. Çeşitli faktörlerin etkisiyle fiyatı çok sık düşüp yükselen bir ürünün piyasaya oynaklığı fazladır. Fiyatı tek taraflı olarak değişen, yani değerinde sürekli bir düşüş veya yükseliş olan ürünlerde oynaklık azdır. 

Volatilite Neden Önemlidir?

Çeşitli metalar üzerine yatırım yapmak isteyenler, piyasadaki verileri detaylı olarak incelemeli ve doğru adım atmalıdır. Piyasadaki oynaklığı izleyebilmenin önemi bu aşamada dikkat çeker. Örneğin bir gayrimenkul değerinde gözlemlenen oynaklık ne kadar yüksekse, yatırımcı o oranda güvensizlik hissedebilir. 

Değeri sık sık dalgalanan mallar ile bu konuda daha sakin bir tablo çizen malları kıyaslamak mümkündür. Yatırım beklentilerine uygun adımlar atabilmek için değer değişimlerini takip etmek lazımdır. Aksi durumda, volatilite oranı yüksek olan ve şu an için değerli görünen bir mala yaptığınız yatırım size zarar verebilir. Özellikle Forex piyasalarında işlem yaparken değer oynaklıklarına dikkat etmeniz gerekir. 

Volatilite Dönemlerinde Yatırım Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Volatilite avantajları olan bir durumdur. Keskin fiyat değişimleri, pek çok yatırımcının beklenmedik kazançlar elde etmesini sağlar. Yeterli kaynağa sahip olunması durumunda yüksek hacimli işlemler yaparak kârı maksimum seviyeye çıkarabilmek mümkündür. 

Piyasa değerlerindeki oynaklığın fazla olması, şu an zarar ettiği görünen bir yatırımın kazanca dönüşme ihtimalini yükseltir. Yatırım stratejilerine güvenenler, piyasadaki keskin değer değişimlerinden faydalanarak zengin olabilir.

Volatilite Riskli midir?

Yatırım kararlarını etkileyebilecek her faktör gibi oynaklıklar da bazı risklere sahiptir. Piyasa oynaklığı yüksek olan bir metanın hızlı değer kaybetmesi, hemen ardından yüksek değer kazanacağını göstermez. Piyasa analizi yapmadan rastgele yapılan yatırımların bu süreçte zarara dönüşebilme riski normalden yüksektir.

Volatilite seviyesi yüksekken değeri düşmüş metalar üzerine yatırım yapmak kazancı garantilemez. Ayrıca yatırımcılık konusunda deneyimli olmayanlar, oynaklığın arttığı dönemlerde dikkatli davranmalıdır. 


HABER ETİKETLERİ VolatiliteVolatilite nedirVolatilite ne demekVolatilite önemiVolatilite faydalarıVolatilite avantajları

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama