Yabancı Borsa Endekslerine Nasıl Yatırım Yapılır?

Yabancı Borsa Endekslerine Nasıl Yatırım Yapılır?

Ticarette çok güzel bir söz vardır yerinde sayan, büyümeyen şirket geriye giden şirkettir. İşte bu ilke modern çağ şirketlerini büyümeye ve daha karlı işlere yönelmeye itmiştir. Onlardan biri de borsadır. Borsalar hisse senetleri sayesinde kurulmuş bir alım satım biçimidir. Hatta borsanın ortaya çıkışını hisse senetlerine borçluyuz. Hisse senetlerinin özelliği şirketlerin yaptıkları ortaklığı anlaşır kılmak olup hangi ortağın ne kadar payının olduğunu belirgin kılmak için önemli bir adımdır. 

Endeksin ne olduğu sorusuna bakacak olursak borsada olan verilerin yatırım araçlarının değişimini ölçen bir göstergesi diyebiliriz. Endekste en önemli şey zaman dilimi olup bu zaman diliminde yaşanan değişimler ve ölçümler çok önemlidir. Borsa endekslerinden bahsedecek olursak yukarıda bahsetmiş olduğum hisse senetlerinin ekonomik değerinin değişmesine denir. İşte bu fiyat hareketlerini iyi ölçmek oldukça büyük kazançlar sağlar. 

Borsa Endekslerini Neler Etkiler 

Öncelikle bir ülkenin ekonomik yapısı borsa endeksi konusunda değişimler yapabilir. Örneğin artan işsizlik, bir an da yaşanan mali krizler, kepenk kapatan fabrikalar, faiz oranları borsa endeksini etkileyen başlıca faktörlerdir. Bunlar bir ülkenin iç sorunları olduğu için bu etkilere içsel faktörler denir. 

Borsa endeksini etkileyen başka bir durum ise ülkelerin kendi aralarında yaşadı ekonomik ilişkilerdir. Buna da dışsal faktörler denir. 

İşte bu içsel ve dışsal faktörleri göz önünde bulundurup doğru yatırımı yapmanız gerekmektedir. Bunun içinde öncelikle borsa endeksi takibini iyi bilmek önem arz eder. Her borsanın bir endeksi vardır. Bu endekslerin doğru okunuşu ile yükselişe mi geçecek yoksa düşüş mü yaşayacak takibini yapabilirsiniz. Doğru bir borsa endeksi okuyuşu kazancı getirecektir. Örneğin faiz oranlarının artması endesklerin de artmasına neden olacağı gibi faiz oranlarının düşmesi de endekslerin de düşüşe geçmesine yol açacaktır. Bundan ötürü faiz analizleri önemi bir yer tutar.

Yabancı Borsa Endekslerine Nasıl Alım Satım Yapılır?

Yabancı borsa endeskslerine işlemler aracı kurumlar ve forex kurumları üzerinden yapılabilmektedir. Kazancınız karlı bir iş ile arttırmak istiyorsanız borsa bunun için bir yöntemdir ama bunun da bazı püf noktaları vardır. Bilmeniz gereken endekslerin yanında yazılan sayılar yatırım aracının sayısını bildirir, bu da kaç şirketin hisse senetlerinin olduğunu gösterir. Örneğin Nasdaq 100 demek 100 şirketin hisse seneti var demektir ve sayının yükselip alçalması da borsa endeksinin hareketlenmesini gösterir. 

Dünya Borsalarında Yatırım 

Dünya borsalarına yatırım için vadeli hesap açıp yurt dışı işlemler sözleşmesini imzalamanız gerekir. Dünya borsalarında işlem yapabilmeniz için alt limit 1.000 dolardır. Bunun yanında bir borsa payı almanız gerekmektedir. Alacağınız hisse senedini hangi ülke borsasından alıyorsanız o ülkenin para birimi ile yapmanız gerekir. 

Amerikan borsaları içlerindeki en hacimli borsadır, ikinci sırada ise Londra borsası gelmektedir. Bunların takibi kazanç sağlayacaktır. 

Önemli borsa endeksleri ise şunlardır: Dow Jones 30, Nastaq 100,S&P 500, FTSE100, DAX30


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama