Yasal Takip Nedir ve Hangi Durumlarda Yasal Takibe Düşülür ?

Yasal Takip Nedir ve Hangi Durumlarda Yasal Takibe Düşülür ?

Yasal takip nedir ve hangi durumlarda yasal takibe düşülür sorularının yanıtlarını yazımızın ilerleyen satırlarında bulabilirsiniz.

Yasal Takip

Günümüzde borcu olan birçok insan bulunmaktadır. Borçların zamanında ödenmemesi ya da üst üste eksik şekilde yatırılması sonucunda bankalar sıkıntılı durumlar oluşturabilmektedir. Krediler ve kredi kartlarının düzensiz olarak kullanılması ve borçlarının artması durumunda devlet koruyucu politikalar geliştirmiştir. Bu borçların tahsil edilebilmesi için YTS adı verilen Yasal Takip Sistemi kurulmuştur. 

Yasal Takibe Hangi Durumlarda Düşülür?

Yasal takip zamanlarında tahsilatın yapılabilmesi için hem yönetim hem de yasal takip başlatılmaktadır. Borçların ödenmemesinden dolayı atılan ilk adım yönetimsel takip olmaktadır. Kişilerin bir durum içerisinde borcuna bağlı olarak banka ya da alacaklı kurum tarafından uyarılar ile borcun ödenmesi zorlanmaktadır. İdari takip sürecinde ise borçlu kişi ödeme yapmadığı zamanlarda ise yasal takip başlatılmaktadır. İdari takip durumlarına borçlulara 90 gün süre tanınmaktadır. Bu süre içerisinde ödeme planları hazırlanarak bu borçların borçlu kişiden alınması planlanmaktadır. Yasal takibe takılan kişiler birkaç yıl daha takip listesinde kalabilmektedirler. Yasal takipte olup olmadığı bilgisinin sorgulanması ise Merkez Bankası ile iletişime geçilebilmektedir. Kuruma dilekçe verilmesi ile yasal takip hakkında bilgi edinilebilmektedir. 

Yasal Takibe Neden Girilir?

Yasal takibe girmenin en temel sebebi alınmış olan kredi ya da kredi kartlarının mevcut olan borçlarının ödenmemesidir. Böyle durumlarda faiz devreye girmektedir. Faiz ile zaman içerisinde ödenecek borç miktarında da artmalar olacaktır. Bunun yanı sıra süreçte icra ve avukat masrafları da borçlu kişiye ait olacaktır. Kara listelere gire kişiler en az 5 yıl süresince bankaların kredi ve kredi kartı gibi hizmetlerinden faydalanamayacaktır. 

Yasal Takibe Düşen Kişi Ne Yapmalı?

Kredi ya da kredi kartı borçları için yasal takibe düşmek herkesin çekindiği bir durumdur. Böyle durumlardan kaçınmak için yeterli ve ödenebilecek kadar kredi çekilmesi gerekmektedir. Yasal takip uyarısı alan kişiler mutlaka banka ile iletişime geçmelidir. Yeniden yapılandırma talep edilerek borçların bankaya ne şekilde ödeneceğini belirleyebilmektedir. Yasal takip sürecine girmek gelecek süre içerisinde kredi çekme işlemlerine büyük bir engel oluşturacaktır.  Bu nedenle borç oluştururlen çok dikkatli davranılması gerekmektedir. 

Yasal takip nedir sorusuna yanıt verdiğimiz içeriğimizin ardından “İcra dosyası nedir?” yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz. 


HABER ETİKETLERİ yasal takiphangi durumlarda yasal takibe düşülüryasal takibe neden düşülürYasal Takibe Düşen Kişi Ne Yapmalı?

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama