Yatırım dünyasında Spekülasyon ve Spekülatör ne anlama gelir?

Yatırım dünyasında Spekülasyon ve Spekülatör ne anlama gelir?

Yatırım dünyasında spekülasyon, riskli yatırım araçlarından kar elde etmeyi arttırmak için kısa vadeli işlemler yapılmasıdır. Finans piyasalarının önemli faaliyetlerinden biri olan spekülasyon piyasa koşullarının değerlendirilip geleceğe yönelik faaliyet tahmini yapılmasını sağlar. Bunun sonucunda da belli riskler göze alınarak para kazanılır.  Spekülasyon, dünyada kabul gören yasal bir işlem olarak kabul edilmektedir ve fiyatların aşırı yükselip düşmesini engelleyerek denge kurmaya yardımcı olmaktadır.  Spekülasyon borsadan para kazanmanın en uygun yoludur diyebiliriz. Örneğin; euro’ya yatırım yapmak isteyen kişi gelecekteki artış ve azalış durumunu ön görerek düşük fiyatıyla alır ve sonrasında yüksek bir fiyata satış yapar. İlerideki trendin doğru tahmini çok önemlidir.

Bilgi ve Tecrübe Önemli

Bilgi ve tecrübe isteyen bu işlemlerde acemiler zarar görebilmektedir.  Fiyat değişmelerinde risk alan yatırımcılar kar elde ederek bu sistemden sağ çıkabiliyor. Tecrübeler beklenilenlerin doğruluğu konusunda net fikirler verebilir. Spekülasyon işlemiyle amaçlanan en önemli şey, düşük fiyattan alım ve maksimum seviyeden satış emri vererek arada kalan farktan kazanç elde edilmesidir. Bu yüzden de iyi bir borsa bilgi ve tecrübesine sahip olmak gerekmektedir.

Spekülator Kimdir?

Spekülasyon işlemleriyle uğraşan kişilere spekülatör adı verilmektedir. Bu kişiler yüksek tecrübeye, öngörü yapabilecek bilgi ve donanıma ve tahmin yeteneğine sahip kişilerdir. Piyasa risklerini tahmin ederek doğru atışlar yaparlar. Her zaman kayıp ihtimaline karşı savaşırlar ve çoğunlukla başarıyla kurtulurlar. Genel olarak piyasayı iyi bir şekilde yorumlayarak geleceğe dair tahminler yaparlar. Spekülatörler borsanın en önemli kişileridir ve piyasa koşullarına büyük oranda hakimlerdir. Meydana gelecek önemli veya riskli koşulları önceden tahmin ederek öngörü yeteneklerini kullanırlar. Fiyatların nasıl ilerleyeceği konusunda gerçekten isabetli tahminler yaparlar. İyi bir analiz etme yeteneğine sahip spekülatörler, bütün göstergeleri göz önünde bulundururlar.

Dünyaca bilinen en iyi ve en ünlü spekülatör George Soros olarak ön plana çıkmaktadır. 1992’nin Kara Çarşamba olarak bilinen ekonomik kriz döneminde bir günde 1 milyar dolar kazanmayı başarmıştır. Bu başarısı sayesinde çeşitli unvanlar dahi almıştır. Spekülatörler gerçekten iyi bir borsa bilgisine sahiptirler.


HABER ETİKETLERİ spekülasyon ne demekspekülasyon nedirspekülatör ne demekspekülatör nedir

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama