Yırtık, hasarlı ya da tedavülden kalkan dolar nasıl bozdurulur?

Yırtık, hasarlı ya da tedavülden kalkan dolar nasıl bozdurulur?

Yırtık, hasarlı, yanmış ya da eski dolarınız var ve bozdurmakta sorun mu yaşıyorsunuz? Bu dövizleri değerinde ya da değerine yakın bir seviyede elden çıkarabilirsiniz. 

Uzun süre yastık altında kalan ya da çok fazla kişi elinden geçen dolarlar kısa sürede yıpranabiliyor ve yıprandıktan sonra sıkıntılar oluşabiliyor. Bu dolarları değiştirmek veya bozdurmak konusunda birçok kişi ne yapacağını bilemiyor. Çünkü yırtık dolarlar veya hasarlı dolarlar döviz büroları veya bankalar tarafından kabul edilmiyor. Peki bu konuda ne yapılabilir? Yırtık dolarları nasıl değerlendirebilir ve değerinde bozdurabiliriz? 

Zarar etmemek için öncelikle elinizdeki banknotu değerinde elden çıkarabilmenin yollarını aramalısınız. Eğer dolarınızda çok büyük bir hasar bulunmuyorsa olabildiğince fazla döviz bürosunda şansınızı denemeniz gerekir. Özellikle büyük ve köklü döviz büroları yurt dışı bağlantıları da kuvvetli olduğu ve bu banknotları Amerika'da değiştirtme şansına sahip oldukları için bu konuda küçük bürolara nazaran daha anlayışlı davranabilmektedir. 

Eğer banka ve döviz bürolarında işleminizi gerçekleştiremediğiniz diğer yırtık ve hasarlı dolar bozdurma yöntemlerine başvurmanız gerekebilir. Bunları şöyle sıralayabiliriz.

  • ATM’den Bozdurma
  • ABD’de Değiştirme
  • Değerinin Altında Bozdurma

TCMB hasarlı dolar bozar mı veya alır mı?

TCMB hasar görmüş dolar değiştirme konusunda görevli değildir. Bunun için merkez bankasından dolar bozduramazsınız veya değiştiremezsiniz. Ne merkez bankasının ne de ülkemizde faaliyet gösteren diğer bankaların böyle bir mecburiyetleri yoktur. Dolar değiştirme işlemi sadece Amerika Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilmektedir. 

ATM’de Dolar Nasıl Bozdurulur?

Elinizdeki dolarların yırtılma seviyelerine göre çok yırtılmamışsa bantla sararak dolarınızı ATM’ye verebilir ve bu sayede yırtık dolarınızı bozdurabilirsiniz. ATM’ler bir makine olduğu için banknotunuz çok kalın değilse bantlanmış da olsa onu algılar. Büyük oranda hasar almış ve yüzde 50’si ve fazlası yıpranmış olan dolarlar için ATM algılama yapmayacaktır.

Dolarlar ABD’de Nasıl Değiştirilir?

Yırtılmış ve hasar almış dolarların değiştirilmesini sağlayan en büyük kurum ABD Merkez Bankası’dır. Amerikan Merkez Bankası olan FED, yırtık dolarları sorunsuz bir şekilde kabul eder ve yenisiyle değiştirir. Bunun için ABD’deki herhangi bir bankaya girebilir ve işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Dolarlarınızla ilgili sorun yaşamayacağınız tek yer ABD Merkez Bankası ve ABD’deki diğer bankalardır. Diğer bankalarda yıpranmış dolarları ABD Merkez Bankası’na gönderirler.

Yıpranmış Dolarlar Değerinin Altında Nasıl Bozdurulabilir?

Bu seçeneğe başvurmadan önce tanıdığınız ya da birlikte çalıştığınız tüm döviz bürolarına paranızı gösterip göstermediğinizden emin olun.  Bazı büyük ve dürüst döviz büroları toplu olarak hasarlı doları ABD'de değiştirdiklerinden dolayı yırtık, hasarlı ve ya tedavülden kalkmış dolarları da  değerinde değiştirebilmektedir. 

Eğer ABD’ye gitme ihtimaliniz yoksa ve Dolarınız ATM’ye girmeyecek kadar kötü bir şekilde yıpranmışsa bu konuda seçeneklerden biri de ne yazık ki değerinin altında bozdurmaktır. Bunun için sarraflara ve döviz bürolarına giderek dolarınızı değeri altında bozdurmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Onlar da kar elde edecekleri için kabul edeceklerdir. İstanbul kapalı çarşıdaki esnaflar, kuyumcular bu konuda sizlere yardımcı olabilir.


HABER ETİKETLERİ yırtık dolarhasarlı dolaryanmış dolareski dolartedavülden kalkan dolarhasarlı dolar bozdurmayırtık dolar bozdurma

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama