Borsa İstanbul'da pazar yapısı değişiyor

Borsa İstanbul'da pazar yapısı değişiyor

1 Ekim itibariyle Borsa İstanbul’da Pay Piyasası yapısı sadeleşip yeniden gruplandırılacak ve pazarlarda işlem görme kriterleri değişecek. 

Pazar ayrıştırmasında şu anda geçerli olan yapıda olduğu gibi toplam piyasa değerli, halka açıklık oranı, bireysel yatırımcı sayısı, halka açık piyasa değeri, kurumsal fon yatırım tutarı ve likidite kriterlerine bakılacak. Şirketlerin likiditesi ve artan piyasa değerlerinin gözetildi ve eşik değerlerin yukarı çekilmesine karar verildi.

Hem Yıldız hem de Ana Pazar şirketlerinde halka açıklık oranında yüzde 10 üstü seviye aranacak ve imtiyazlı paylara yönelik kriter gelecek. Ayrıca halka açıklığı çok yüksek paylarda eşitliği teşvik eden değerlendirme kriteri gelecek.

Gelişen İşletmeler Pazarında mevcut yapıda tek fiyat sistemi üzerinden işlem gören şirketler yeni yapıyla birlikte sürekli müzayede şeklinde Alt Pazar’da işlem görecek. Ayrıca söz konusu pazarda sert fiyat hareketlerine engel olacağı değerlendiren işlem esasları ve bilgilendirme uyarılarıyla yatırımcılara rehberlik yapılacak.

Fiili dolaşım oranı yüzde 5’in altında olan şirketler bu oranı 2021 yılının ilk gününe kadar yüzde 5’in üzerine çıkarak, eğer yüzde 5’in üzerine çıkarmayan şirketler olursa payları Piyasa Öncesi İşlem Platformu’nda işlem görmeye devam edebileceği yönünde uyarı gerçekleşecek.

Fiili dolaşımdaki paylarının piyasa değeri 759 milyon liradan büyük olan ve likidite kriterlerinde seviyeyi tutturan paylar diğer kriterlere bakılmadan Yıldız Pazar’da işlem görecek.

Bir diğer istisna durumunda ise fiili dolaşımdaki paylarının piyasa değeri 30 milyon liradan büyük olan ve temettü getirisi yüzde 10’dan büyük olan Alt Pazar payları Ana Pazar’a yükseltilecek.

Yıldız Pazar için kota alma şartlarından halka arz edilen payların asgari piyasa değeri şartı 150 milyon TL’den 200 milyon TL’ye yükselecek. Ana Pazar için şart ise 50 milyon TL olarak kalacak. Alt Pazar’da eşik değeri ise 20 milyon TL olacak.

 


HABER ETİKETLERİ borsa istanbulborsa yeni yapıborsa yeni kriterlerpay piyasası

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama