Borsa İstanbul’da ilk yarının şampiyonu Trabzonspor

Borsa İstanbul’da ilk yarının şampiyonu Trabzonspor

2020 yılının ilk yarısında Borsa İstanbul'da işlem gören spor şirketleri arasından en fazla kazandıran yüzde 218.1'lik kazançla Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği oldu. Yalnızca haziran ayına bakıldığında ise en fazla kazandıran Beşiktaş olarak ön plana çıktı.

Yılın ilk yarısında sadece Fenerbahçe kaybettirdi 

Spor endeksi 2020 yılının ilk yarısında yüzde 50,2 değer kazandı. Spor şirketleri de kendisine yatırım yapan yatırımcıları değer artışıyla sevindirdi.

Bu dönemde yatırımcısına kaybettiren tek spor şirketi Fenerbahçe Futbol AŞ oldu. Söz konusu dönemde Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği, Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar, Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ yatırımcısına kazandırdı.

Son yılların en iyi sezonlarından birini geçiren Trabzonspor’un bu başarısı borsaya da yansıdı. Bordo mavili ekip ilk 6 ayda yüzde 218,1 kazandırdı.

İlk 6 ayda Trabzonspor’un ardından en çok kazandıran spor şirketleri yüzde 43,4 ile Galatasaray ve yüzde 23,2 ile Beşiktaş oldu. Fenerbahçe hisseleri ise bu dönemde yüzde 13 değer kaybı yaşadı. 

Haziran ayında lider Beşiktaş 

Sergen Yalçın ile bir yükseliş yaşayan Beşiktaş’ın da arka arkaya aldığı iyi sonuçlar borsaya da yansıdı. Haziran ayında yatırımcısına en fazla kazandıran spor şirketi yüzde 22,8 ile Beşiktaş oldu.


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama