Borsa İstanbul’da yeni dönem başlıyor

Borsa İstanbul’da yeni dönem başlıyor

Pay bazında aşırı dalgalanmalarda işlemleri geçici olarak durdurarak yatırımcıları panik işlemlerinden koruyan devre kesici sistem 10 Ağustos itibariyle endeks bazında da uygulanmaya başlanacak.

Önceki günün kapanışına göre BIST 100 endeksinin yüzde 5, yüzde 7 ya da daha fazla düşmesi halinde sistem devreye girecek ve geçici olarak işlemleri durduracak. Sistem bugüne kadar pay bazından aşırı dalgalanmalarda piyasaya soluklanma imkânı sağlamaktaydı. 

Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi nasıl çalışacak?

Sistemin devreye girmesi halinde 20 dakika işlem durdurulacak, yatırım kuruluşları sertifikalari, borsa yatırım fonları, varantlar, yeni pay alma hakkı kuponlarında ise 30 dakikalık bir durdurma gerçekleşecek. 

Bugün yapılan duyuruda, Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi'nin (EBDKS) çalışması durumunda Pay Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'ndaki (VİOP) pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmeler ile Borçlanma Araçları Piyasası Pay Repo Pazarı'nda işlemler geçici olarak durdurulacak.

Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi devreye girmesi durumunda VİOP'ta işlem gören paya ve pay endekslerine bağlı sözleşmelerde 30 dakika işlem yapılamayacak.

Eşik değerleri ikinci kez aşıldığında devre kesici aynı aşama için yeniden devreye girmeyecek. 


HABER ETİKETLERİ Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemiborsa istanbulborsa devre kesici

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama