Borsada Gece Emir Vermek Mümkün mü? Ertesi Güne Nasıl Emir Verilir?

Borsada Gece Emir Vermek Mümkün mü? Ertesi Güne Nasıl Emir Verilir?

Borsada gece emir vermek mümkün mü? Ertesi Güne ve hafta sonu nasıl emir verilir? soruları yeni başlayan birçok yatırımcının aklına gelmektedir.

Borsada gece emir verilebilmektedir. Borsanın kapalı olduğu saatlerde alış ve satış emirlerinizi verebilirsiniz, yine bu saatler içerisinde verdiğiniz emirlerin iptalini de sağlayabilirsiniz. Borsa üzerinde gece verdiğiniz emirler sıralamaya girer ve açılış saatlerinde uygun vaziyete göre emir gerçekleşir veya gerçekleşmez.

Borsaların operasyon saatleri bulunmaktadır. Yatırımcılar borsalarda olan operasyon saatleri haricinde işlem gerçekleştiremez, alım ve satım yapamazlar. Bu borsadaki işlem saatleri nedir?

Borsada İşlem Saatleri Nedir?

Borsada gece emir vermek mümkün olsa da bu emir ancak işlem saatlerinde işleme alınabilir. Borsada işlem saatleri resmi tatiller ve hafta sonları haricinde, hafta içerisinde her gün sabah saat 10:00’da başlayarak akşam saat 18:00’da sona erer. 

Tam İş Günü İçerisinde İşlem Saatleri

09:40-09:55 arasında emirler toplanır.

09:56’da fiyatlar belirlenir.

10:00-18:00 arasında sürekli işlem halindedir.

18:01-18:05 arasında emirler toplanır.

18:05’te fiyatlar belirlenir.

18:05-18:10 arasında kapanır.

Yarım İş Günü İçerisinde İşlem Saatleri

09:40-09:55 arasında emirler toplanır.

09:56’da fiyatlar belirlenir.

10:00-12:30 arasında sürekli işlem halindedir.

12:30-12:31 arasında kapanır.

12:31-12:35 arasında emir toplanır.

12:35’te fiyat belirlenir.

12:35-12:40 arasında kapanır.

Borsa açılış saati hafta içi her gün sabah saat 10:00’da başlar. Borsa kapanış saati hafta içerisinde her gün akşam 18:00’da kapanır. (Resmi tatiller hariç)

Borsada olan pay tahvilleri için harekat saatleri bu şekildedir. Yukarıda görünen saatler dışında gece emir girişi yapılabilir, ancak emir borsaya iletilmez. 

Ertesi Güne Nasıl Emir Verilir?

Gece borsaya verdiğiniz emir, saat 09:40’ta toplama sırasında iletilir. Ardından 09:55’te maliyete göre verilen emir gerçekleşir veya gerçekleştirilmez.

Saat 09:40 - 09:55 arasında satıcı ölçüleri tanımlanır. Bu sırada oluşan müşterilerin ve satıcıların toplamına ve emir sırasına göre, emriniz gerçekleştirilir veya kalır. 

Borsada gece emir vermek mümkün olduğu gibi verilen emirler iptal da edilebilmektedir. Gece verilen emirler ayrıca saat 09:40’ta bir araya gelmeye başladığında sıraya alınırsa, 09:55’e kadar emir iptali verilebilmektedir.

Borsada Hafta Sonu Emir Verilebilir mi?

Borsada gece emir vermek mümkün mü sorusunun yanı sıra hafta sonu emir verilip verilmediği de merak edilmektedir. Borsada harekatların kapalı olduğu günlerde, gece emir verildiği gibi emir verilebilmektedir. Hafta sonu piyasalar kapalı durumda olduğu için emir gerçekleşmez veya emir sırasına alınmaz. Yalnızca emir olarak kalmaktadır. Hafta sonu verilen emirler, ilk harekat günü bir araya gelinen saatte sıraya alınmaktadır. 

Bu içeriğimizin ardından “Dünya borsalarında açılış kapanış saatleri” içeriğimizin de ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz. 


HABER ETİKETLERİ borsada gece emir vermekborsa gece emiriborsada ertesi güne emir vermekborsada hafta sonu emir vermek

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama