Borsada Tarım Şirketleri Hangileridir?

Borsada Tarım Şirketleri Hangileridir?

Borsada tarım şirketleri, özellikle üretim ve ihracatın arttığı dönemlerde yatırımcılarına yüksek kazanç sağlayabilecek potansiyelleri ile dikkat çekiyorlar. Finans sektörü ile doğru bir entegrasyonun yapılması için, borsada işlem gören tarım şirketleri aslında yatırımların dışında önemli bir misyon üstleniyor. 

Borsada İşlem Gören Tarım Şirketleri 

Şu anda borsada faaliyette olan üç tarım şirketi bulunuyor. Bu şirketler şunlardır;

IZTAR (İz Hayvancılık Tarım ve Gıda Sanayi Ticaret)

IZTAR tarım sanayinde gelişmiş çok yönlü şirketlerden biri olarak öne çıkıyor. Dünya genelinde faaliyetlerini sürdürerek Türk tarım ve hayvancılığına önemli katkıları bulunan şirket, Kırklareli Lüleburgaz ilçesinde bulunuyor. 

2010 yılında Lüleburgaz ilçesinde ilk faaliyetlerine başlayan şirket, 150 dönüm arazı üzerinde entegre tesisler kurmuştur. Şu an 20 bin metrekare kapalı alana sahip tesislerinde hayvan yetiştiriciliği ve süt üretimi yapan IZTAR, yeni tesisleriyle de göz dolduruyor. Kuruluşunun hemen ardından 498 Hostein cinsi gebe düve ithal ederek, bu alanda yüksek sayılabilecek bir yatırımı gerçekleştirmiştir.

Şirket daha sonra yatırımlarına ek olarak 180 dönümlük arazi üzerinde, kaba yem üretimi için faaliyetlere başlamıştır. Süt toplama ve dağıtım faaliyetlerinde de adını duyuran IZTAR, sağlıklı süt kapasitesini artırmak için projelerini hayata geçirmeye devam etmektedir. Canlı hayvan ve gübre satışı, BİO enerji yatırımları, bitkisel yem üretimi, meyvecilik, fidancılık ve depolama alanlarına halen faaliyet göstermektedir.

TACTR (Taç Tarım Ürünleri Hayvancılık Gıda Sanayi ve Ticaret)

Borsadaki tarım şirketleri arasındaki Taç Tarım, 2013 yılından beri borsada işlem görmektedir. TACTR koduyla borsada yer alan şirket, 2020 hisse yılını 10,53 TL ile kapatmıştır. Son 5 yıla bakıldığında hisse senetlerinde dalgalı bir seyir söz konusudur.

Şirket tahıl üretimi, süt ve süt ürünleri üretimi ve yağ tohumu alanlarında Düzce ilinde kurulu tesislerinde faaliyet göstermektedir. Toplamda 22 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan Taç Tarım Ürünleri, toplam 600 adet büyükbaş hayvanın yetiştirildiği barınaklara sahiptir. Ayrıca 600 dekarlık sulu arazide tarım faaliyetlerini sürdüren şirket, yonca ve yem üretimi için ise 750 dekarlık arazide ekim yapmaktadır.

YAPRK (Yaprak Süt ve Besi Çiftlikleri Sanayi ve Ticaret)

YAPRK borsa kodu ile işlem gören Yaprak Süt ve Besi Çiftlikleri Sanayi, 1994 yılında kurulmuştur. Başlangıçta 10 adet sağmal büyükbaş ile küçük çaplı bir faaliyete girişen şirket, sonraki yıllarda ciddi yatırımlar yapmıştır. Profesyonel girişimin kuruluş tarihi ise, 1998 yılıdır.

1998’de 130 adet gebe düveyi Almanya’dan ithal eden şirket, gelişmiş ve modern entegre tesisleri ile dikkat çekmektedir. Ülkemizin ilk çipli hayvan sistemini kuran Yaprak Tarım, 2005 yılında ise Anonim Şirket kimliği altında daha kurumsal bir hal almıştır.

Borsada işlem gören tarım şirketleri arasına 2011 yılında katılmıştır. 2020 yılı hisse fiyatları, 26,05 TL’den kapanmıştır. Şirket sonraki yıllarda Amerika’dan 300 sağmal ithal ederek, bünyesindeki hayvan sayısını bir hayli artırmıştır. Balıkesir’de faaliyet gösteren firma, ekilebilir arazi büyüklüğünü 48 binin üzerine çıkarmıştır. Kira ile toplam ekilebilir arazi kapasitesi ise, 1 milyon 200 bin metrekarelik bir alanı kapsamaktadır.

133 bin metrekareden fazla bir alana kurulu olan tesisler, farklı bölümleri ile ciddi bir yatırımın karşılığı olmuştur. Buna göre Yaprak Süt ve Besi Çiftliği başarısını her geçen gün artırmaya devam ederek, borsada tarım şirketleri arasında ilgi görmektedir.

Yaprak Süt ve Besi Çiftliği borsa grafiklerine baktığımızda, diğer tarım şirketlerine benzer şekilde inişli çıkışlı bir grafik sergilediğini görebiliriz. Şirket borsada 2,5 TL dolaylarında işlem görürken, hisse değerini 70 TL dolaylarına çıkararak başarı sağlamıştır.


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama