Borsa’da yerli yatırımcı sayısında rekor

Borsa’da yerli yatırımcı sayısında rekor

Yeni yatırımcılar son dönemde Borsa İstanbul’a daha fazla ilgi göstermeye başladı. Ağustos sonu itibariyle yerli yatırımcı sayısında rekor kırıldı.

Borsa İstanbul’da ağustos sonu itibariyle yerli yatırımcısı sayısı 1 milyon 676 bine yükseldi. Yerli yatırımcı sayısında yılbaşından bu yana 488 bin 138 kişi artış yaşandı. Yüzde 41’lik artışın ardından yerli yatırımcı sayısı tüm zamanların zirvesine yükseldi.

Borsa İstanbul’da yatırım yapan yerli yatırımcıların sayısı son 13 aydır yükseliş gösteriyor. Her ay ortalama 40 bin 500 yatırımcı Borsa İstanbul’la tanışıyor. Nisan ayında Borsa İstanbul’la tanışan 88 bin 992 kişiyle bu alanda yeni bir rekor kaydedilmişti.

Yabancı kurumsal yatırımcı sayısı düşüş eğiliminde 

Bu gelişmenin yanı sıra Borsa İstanbul’da yatırım yapan yabancı kurumsal yatırımcı sayısı ise düşüşte. Ağustos ayında 43 azalan Borsa İstanbul’da yatırım yapan yabancı kurumsal yatırımcı sayısı bu azalmanın ardından 1.277’ye geriledi. 

Yabancı gerçek yatırımcı sayısı ise bu istatistiğin aksine 9 aydır yükselişti. Bu dönemde aylık bazda ortalama 203 yabancı gerçek yatırımcı yatırımlarını Borsa İstanbul’da değerlendirdi.


HABER ETİKETLERİ borsa istanbulborsa yerli yatırımcıborsa yabancı yatırımcı

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama