Borsada yerli yatırımcı sayısında tarihi artış

Borsada yerli yatırımcı sayısında tarihi artış

Yerli yatırımcılar Borsa İstanbul’a yoğun bir ilgi göstermeye devam ediyor. Ekim ayında Borsa İstanbul tarihindeki en yüksek yerli yatırımcı sayısı artışı gerçekleşti. 

Borsa İstanbul’daki hisse senedi piyasasında işlem gerçekleştiren yerli yatırımcı sayısında ve yerli yatırımcıların portföy değerlerinde ekim ayında rekor seviyeye ulaşıldı.

Gelişen teknoloji ile bankaların mobil uygulamalarının sağladığı işlem kolaylığı ve yeni getiri arayışı yatırımcıların Borsa İstanbul’a ilgi göstermesinde önemli neden olarak öne çıktı.

Yerli yatırımcı sayısında 15 ay üst üste artış

Ekim verilerine Ekim ayında 121 bin 814 artan yerli gerçek yatırımcı sayısı 1 milyon 874 bin 395 ile rekor seviyeye ulaştı.

2020 yılının ilk gününden itibaren 677 bin 506 yerli yatırımcı Borsa ile tanışırken yüzde 57’lik bir artış gerçekleşti.

Yerli yatırımcı sayısının 15 ay üst üste artması en uzun soluklu yükseliş olarak kayıtlara geçti.

Ayda ortalama 47 bin 700 yeni yatırımcı

Aylık bazda ortalama olarak 47 bin 700 yatırımcı Borsa İstanbul’da işlem yapmaya başladı. Ekim ayında yerli yatırımcıların portföy de 940 milyon lira artış göstererek 168,8 milyar liraya ulaştı.

Yabancı kurumsal yatırımcı sayısında gerileme

Bu verilere karşın yabancı kurumsal yatırımcı sayısında gerileme yaşandı. Ekim ayında 11 gerileyen yabancı kurumsal yatırımcı sayısı 1.261’e düştü. Yabancı gerçek yatırımcı sayısında ise 205 kişilik bir artış gerçekleşti.


HABER ETİKETLERİ borsa istanbulyerli yatırımcıyerli yatırımcılar

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama