Sanayi Şirketleri Faaliyete Geçti  BIST 100 Endeksi Yükseldi

Sanayi Şirketleri Faaliyete Geçti BIST 100 Endeksi Yükseldi

Koronavirüs salgınıyla birlikte alınan tedbirler çerçevesinde faaliyetlerinde bir süre ara veren sanayi şirketleri bir bir yeniden faaliyete geçiyor. Bu gelişmeye tepkisiz kalmayan BIST 100 endeksi de yükseliş rallisi ile Mart ayındaki kayıpları telafi etti.

Vaka sayılarındaki ivmenin düşüş göstermesi, Çin ve Avrupa başta olmak birçok ülkenin alınan tedbirleri gevşetmesi özel sektörü cesaretlendirdi. Bu gelişmelerin üzerine sanayi şirketlerinin ara verdikleri faaliyetlerine kademeli olsa da yeniden başlaması ve bazı büyük şirketlerin üretime ne zaman başlayacaklarına dair tarih vermesi BIST 100 endeksini son derece olumlu etkiledi.

Mayısın İlk Haftasında Faaliyetler Başlıyor

Borsa İstanbul’da halka açık olan şirketlerden 16’sı Mayıs’ın ilk haftasına kadar yeniden üretime başlayacağını duyurdu. Bu şirketlerden 3’ünün üretimleri yeniden başladı. 

Üretim Faaliyetlerine yeniden başlayacağını duyuran firmalar arasında Ford Otomotiv, İzmir Demir Çelik, Federal Mogul İzmit Piston, Goodyear, Yünsa, Tofaş Türk Otomobil Firması, Karsan, Bosh Fren, Oyak Renault, Brisa, Akın Tekstik, Borusan Mannesmann gibi firmalar bulunuyor. İlgili firmalara ait fabrikaların 4 ya da 5 Mayıs’a kadar üretime başlaması beklentiler arasında yer alıyor. Firmalara sağlanan finansal desteklerin de sayesinde önümüzdeki süreçte de üretim faaliyetine yeniden dönen fabrika sayılarında artış yaşanacağı ön görülüyor.

BIST 100 Endeksi Kayıpları Telafi Etti

Sanayi sektöründeki bu gelişmelerin ardından BIST 100 endeksi yeniden 100.000 puan seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. Pandemi nedeniyle geçtiğimiz aydan bu yana düşüşe geçen ve yüzde 15’lik değer kaybının ardından 90.000 puanın altına düşen BIST 100 endeksi son günlerde bir yükseliş rallisi yakalayarak kayıpların telafisini sağladı. Endeks Nisan ayında bir önceki ayın sonuna göre yüzde 13’lük bir değer kazancı yakaladı.

Mart ayında yüzde 18.9’luk değer kaybı yaşayan BIST Sınai Endeksi ise bu ay yüzde 18’lik bir getiri sağladı.

 


HABER ETİKETLERİ bist 100sanayi sektörüşirket faaliyetleri

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama