Yabancı yatırımcılar en çok hangi hisse senetlerinden alım yaptı?

Yabancı yatırımcılar en çok hangi hisse senetlerinden alım yaptı?

Kasım ayında Borsa İstanbul Pay Piyasası’nda yabanı yatırımcılar 1 milyar dolarlık alım yaptı.  Yabancı yatırımcıların kasım ayında en çok alım ve satım yaptığı hisse senetleri hangileri oldu?

Yabancı yatırımcılar yılbaşından bu yana Borsa İstanbul’da 5,2 milyar dolar seviyesinde net satış gerçekleştirirken kasım ayındaki 1 milyarlık dolarlık alım bu yılın en güçlü performansı olarak kayıtlara geçti. 

Yabancı yatırımcıların gerçekleştirdiği alımların etkisiyle kasım ayında BIST 100 endeksi TL bazında yüzde 15,39, dolar bazında ise yüzde 23 değer kazandı.

Pay piyasalarında yabancı yatırımcıların ilgisi ve “ekonomide yeni dönem” açıklamaları BIST 100 endeksinde rekor seviyelerin görülmesini sağladı.

Kasım ayında BIST 100 endeksi 1.351,65 puan ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Kasım ayında 1.283,58’la kapanan BIST 100 endeksi aylık kapanış rekoruna da imza atmış oldu.

Yabancılar hangi hisseleri aldı, hangilerini sattı?

Yabancı yatırımcıların en fazla satışı 118,2 milyon dolarla Turkcell  hisselerinde oldu. En fazla tercih ettikleri hisse senedi ise 366,2 milyon dolarla Garanti Bankası oldu.

Yabancıların kasım ayında en fazla alım yaptığı hisse senetleri Garanti Bankası’nın ardından Akbank, Tüpraş, Koç Holding ve Türk Hava Yolları oldu.

Yabancı yatırımcıların kasımda en fazla satışını yaptığı hisse senetleri ise Turkcell’in ardından Migros, Koza Altın, Anadolu Efes ve Ülker Bisküvi oldu.


HABER ETİKETLERİ yabancı yatırımcılarborsa istanbulyabancıların aldığı hisseleryabancıların sattığı hisseler

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama