Avrupa Birliği Komisyonu’ndan 750 milyar avroluk kurtarma paketi teklifi

Avrupa Birliği Komisyonu’ndan 750 milyar avroluk kurtarma paketi teklifi

Kovid-19 salgını ve sonrasında alınan tedbirlerin Avrupa ekonomisine olan etkilerini en aza indirmek için Avrupa Birliği Komisyonu tarafından bir kurtarma paketi kurulması teklif edildi. Söz konusu paketin 750 milyar avroluk bir paket olması istendi.

Avrupa Parlamentosu (AP) olağanüstü Genel Kurul oturumunda Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen yaptığı konuşmada Kovid-19 ekonomik kurtarma paketini içeren tekliflerini açıkladı.

Von der Leyen salgının Avrupa’da büyük bir ekonomik krize neden olduğunu anlattı ve gelecek için hızlı biçimde cesur adımlar atılması gerektiğine işaret etti.

Konuşmada AB’nin uzun dönem bütçesinin 1,1 trilyon avro olması ve 750 milyar avroluk ekonomik kurtarma enstrümanı kurulmasının teklif edildiği belirtildi.

Daha önce onaylanan 3 programı hatırlatan Von der Leyen yeni iki paketle birlikte AB’nin salgın önlemlerinin 2,4 trilyon avro seviyesine ulaştığını belirtti.

Söz konusu tekliflere göre AB'nin 2021-2027 yıllarındaki bütçesinin toplam boyutu 1,1 trilyon avro olması planlanıyor. Bu bütçeye ayrıca komisyona üye ülkelerin teminatıyla sermaye piyasalarından borç alarak kurulacak bir fon entegre edilecek.

500 milyar avroluk kısmı hibe, 250 milyar avroluk kısmı ise kredilerden oluşan fonun toplam boyutu ise 750 milyar avro seviyesinde olacak.


HABER ETİKETLERİ ab komisyonuab komisyonu teklifiab komisyonu destek paketi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama