Borsa Bugünü Yükselişle Bitirdi

Borsa Bugünü Yükselişle Bitirdi

Önceki kapanışına göre 2.609,22 puan artan BIST 100 endeksi, toplamda işlem hacmini 15,1 milyar lira yaptı. 

Bütün sektörler bugünü artış ile tamamlarken en karlı yatırım yine bankaların oldu. Holding endeksleri yüzde 2,59 değerinde kazanç sağlarken, bankacılık endeksleri ise yüzde 6,61 değer kazanç sağladı. 

Analizcilerin direnç olarak isimlendirdikleri günü BIST 100 endeksi üzerinden 95.500 olarak tamamladı. Bu şekilde gün boyu döviz kurlarının desteği ile yükseliş görüldü. 

Yapılan açıklamalara göre analizciler, yeni tip oluşan korona virüs salgınının en çok geçen hafta görüldüğünün ve etkisini tüm piyasalarda hissedildiğini vurguladı. Bu bağlamda ise küresel piyasaların bu zor zamanlarında FED’in gerekli yardım ve kredileri sağladığı gündeme geldi. 

Bugün ekonomiye katkı sağlamak ve desteklemek amacıyla 2,3 trilyon dolar kredi sağlama kararı alan FED, tüm hane halklarına ve işletmelere verilecek bu desteklerin detaylarını paylaştı. 

Yapılan açıklamalarda ise kredi akışlarının devamlılığını sağlamak için geçen ay kurumsal borç piyasalarına ilişkin alınmış olunan önlemlerin genişletilmeye gittiğini söyledi. 

Açıklanan değerlendirme paylaşımında Fed Başkanı, alınmış olunan tüm önlemlerin ve genişletilme harekatının refah ortamı oluşturmaya ve rahatlamaya istikrar sağlayacağını bu bağlamda ise her türlü tedbirin elden bırakılmayacağını açıkça ifade etti.

Fed Başkanı’nın yapmış olduğu açıklamanın hemen ardından ise, dolar/TL yüzde 1,7 oranında değer kaybı yaşadı. Öte yandan ise 6,6560’a indi ve Avrupa borsalarında olan yükselişler ise yüzde 2!ye kadar yaklaştı. 

 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama