Daralma Küresel Ekonomide Kesin

Daralma Küresel Ekonomide Kesin

Yeni tip korona virüs salgını sırasında küresel ekonominin durma noktasına gelmesi ve toparlanmaya çalışması kaç zaman alır nasıl olur tartışılan konular arasında yer alıyor.

Ekonomistler korona virüs sonrasında ekonomilerde sert bir şekilde daralma gözükeceği kanısında hem fikir. Çeşitli ekonomistlerden ise yaşanan pandeminden ne kadar sonra ülkelerin normale dönmesi zaman alır tartışma konusu olmuş durumda.

Ünlü ekonomistlerden Nouriel Roubini ise bu konuda ‘I’ tipi bir grafik beklediklerini yani bunun bir durgunluk göstergesi olduğunu yeniden bir çıkış beklenmediğini vurguladı.

Daha önceden insanlık tarihinde nadir görülen bir pandemi olan bu salgının açmış olduğu ekonomik kriz ortamının toparlanmasının ‘onay işareti’ şeklinde bir grafik olacağı yani ekonomilerdeki bu derece sert düşüşlerin toparlanmak için uzun ve kademeli bir yol izlemesi gerektiğini vurgulayan bir işaretin konuşulacağı ifade edildi.

Bu hafta ise açıklanan tahmin verilerine göre küresel ekonomilerde bu yıl içerisinde Uluslar arası Para Fonu yüzde 3 olarak ve uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşu Standart & Poor’s ise yüzde 2,4 derecesinde daralmalar beklenmekte.

TOPARLANMADA ‘V’ TİPİ

Bu tip toparlanmanın açıklaması şu şekildedir; ekonomilerdeki sert düşüşlerin hemen ardından toparlanmanın da aynı sertlikte hızlı bir şekilde olacağını ve kısa süreli bir zaman alacağı gösterilir. Ekonomistlere göre ise, bu denli büyük küresel bir kriz sonucunda ‘V’ tipli bir toparlanmanın asla mümkün olamayacağı bilinir.

 

 

 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama