Dolar/TL Tekrardan 6,78’i Gördü

Dolar/TL Tekrardan 6,78’i Gördü

Yurt içi piyasalar gündemi haftaya hızlı bir başlangıç yaptı. Geçen haftalarda IMF Başkanı’nın açıklamalarından hemen sonra 6,62’ye gerileyen dolar/TL, tekrar 6,78 seviyelerine ulaştı. 

Küresel piyasalar korona virüs salgını ile mücadele kapsamında alınacak tedbirler ile birlikte yoğun bir haftanın gündemine adım attı. Yurt içi gündem de ise Pazar akşamı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifa kararının ardından gündem hareketliliğini devam ettirdi. Hemen ardından ise BDDK’nın bir hamlesi ile karşılaşma oldu. Swap piyasasında Türk bankaların yabancı bankalara TL vermesi ve karşılığında ise dolar alma limiti düşürüldü. 

DOLAR/TL 6,78 VE DOLAR EKSİLERDE

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, açılırken yüzde 1,04 oranında azaldı. Bu nedenle ise 95 bin 463 puana kadar gerileme gösterdi. Sanayi üretimi verileri ve cari denge sonrasında ise, olumsuzluklar giderilirken endeks tekrardan 96 bin puanı gördü.

Swap kararının hemen ardından sabah sakin bir şekilde seyrine devam eden dolar/TL kuru, piyasalarda işlem hacminin artması ile birlikte 6,78'lerin üzerine çıktı. Euro/TL kuru ise 7,42’lerin üzerinde seyrine devam etmekte. 

SWAP KARARININ SONUÇLARI YARIN HİSSEDİLECEK

Bugün Londra ve Frankfurt piyasaları paskalya bayramı nedeniyle kapalı durumda kalacak. Herhangi bir işlem olmayacağı için likidite de az seviyede kalacak. Bunun sebebi ile analizcilere göre siyasi hareketlilik ve swap hamlesinin etkili olması ile birlikte yarın daha net sonuçlara ulaşılacağı yönünde tespitler vermekte. 

 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama