Döviz Nasıl Biriktirilir? Döviz Birikimi Üzerine Bilgiler

Döviz Nasıl Biriktirilir? Döviz Birikimi Üzerine Bilgiler

Döviz birikimi yapmak, aslında Türk lirası veya altın birikimine nazaran fazla farklılıklar göstermemektedir. Bu birikimlere ek olarak döviz biriktirmek için basit birkaç adımı atarak, daha motive bir şekilde döviz birikimi yapmanız mümkündür.

Döviz Biriktirme Yolları

Döviz biriktirmeyi planlıyorsanız, hangi yöntemlerin etkili olduğu hakkında ihtiyacınız olacak bilgilere bu makalede ulaşabilirsiniz.

Harcamalarınızı Kısın

Birikim yapmanın en temel yolu, harcamaları azaltarak aradaki farkı birikim amacıyla değerlendirmektir. Hangi yatırım aracı olursanız olun, tasarruf yapmadan birikim yapmanın istenilen düzeyde mümkün olmadığını bilin.

Günlük konforunuzdan, beslenme alışkanlıklarınız ve kaliteli yaşam standartlarınızdan ödün vermeden de döviz biriktirebilirsiniz. Hiçbir işe yaramayan harcamalarınızı ortadan kaldırıp alkol ve sigara gibi aynı zamanda sağlığa da zararlı olan alışkanlıklarınızı terk ederek, hızlı bir şekilde döviz birikimi yapmaya başlayabilirsiniz.

Paranızı Banka Hesabınızda Tutun

Herhangi bir bankadan açacağınız döviz hesabı, döviz nasıl biriktirilir? Sorusuna verilebilecek etkili cevaplardan biridir. Açtıracağınız döviz hesabına yatırım yaparak, birikiminizi gördükçe daha motive bir şekilde daha fazla birikim yapabilirsiniz.

Diğer yandan hesabınızın güvende olması ve birikiminizi kolay kontrol edebilme imkanınızın olması, motivenizi artıracaktır. Bankaya açtıracağınız hesabın vadesiz olması durumunda sadece döviz arttığında kazanç sağlarken, vadeli döviz hesabı açtırmanız halinde dövizin artmasının yanı sıra vade süresi boyunca faiz getirisi de sağlayabilirsiniz.

Düşerken Alın Yükselince Satın

Döviz birikimi yapmanın yolları arasında işe yarar yöntemlerden biri, düşerken alıp yükselince satmaktır. Özellikle ülkemizin siyasi ve ekonomik anlamda Cumhuriyet tarihi boyunca sıklıkla değişken yapıya sahip olması, döviz fiyatları üzerinde ciddi etkiler bırakmaktadır.

Döviz fiyatları düştüğünde yapacağınız yatırımı, fiyatlar yükseldikten sonra satıp beklemeniz birikiminize ekstra bir sermaye gerektirmeden katkı sağlayabilir. Bu sayede aynı yatırım miktarını değerlendirerek, daha fazla döviz birikimi yapabilirsiniz. Fiyatlar yükseldikten sonra daha fazla yükseleceğini bekleyerek risk almanız, kar oranınızın düşmesi için risk almanıza neden olabilir. Fiyatlar tatmin edici bir seviyeye geldikten sonra satışını mutlaka yapmanız, döviz ve benzeri yatırım araçlarından kazanmak için mutlak bir öneme sahiptir.

Döviz ile Borç Verin

Çevrenizde güvendiğiniz insanlara borç vermeniz gerekiyorsa, bunu döviz ile yapabilirsiniz. Böylelikle hem paranızın değerini koruyabilir hem de başka yerler vasıtasıyla birikim yapabilirsiniz. Özellikle uzun vadeli borç verdiğinizde bu borçları gününden önce pek almayacağınız için, ister istemez döviz birikimi yapmış olursunuz.

Borçlanmaktan Kaçının

Döviz veya Türk lirası hangi para birimi olursa olsun birikim yapabilmek için, borçlanmaktan kaçınmanız ve mevcut borçlarınızı ödemeniz gerekir. Özellikle günü geçmiş borçlarınızı ödememeniz, sıkıştığınızda birikiminizi harcamanıza neden olacaktır.

Döviz ile Yatırım Yapabilirsiniz

Borsa ve Forex gibi farklı yatırım hesaplarınızdaki işlem birimini birikim yapmak istediğiniz döviz cinsinden seçerek, döviz birikiminizi artırabilirsiniz. Bu sayede yatırımlarınızdan kazançlarınızı da döviz olarak almanız, birikim yapmak için hem teşvik edici olacak hem de kazancınızla ekstra gelir sağlayacaktır. Elbette verdiğimiz bu bilgilerin yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizmek isteriz.


HABER ETİKETLERİ döviz birikimidöviz biriktirmek

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama