FED Faiz kararını açıkladı

FED Faiz kararını açıkladı

FED’in politika faizi açıklaması merakla bekleniyordu, Amerika Merkez Bankası  politika faizinin %0 -%0.25 bandında sabit kalmasına karar verdi.

Bugün açıklanan raporlara göre ABD ekonomisi 2008 yılından bu yana görülen en sert küçülmeyi yaşadı ve yılın ilk çeyreğinde yüzde 4.8 bir küçüldü. Ülkede işsizlik oranının ise yüzde 10’un üzerine çıktığı tahmin ediliyor.

FED Tüm Araçlarını Kullanacak

FED’in yaptığı açıklamada kısa vadede sağlık krizinin ekonomi, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı yaratması beklendiği belirtildi. FED’in ekonomiyi desteklemek maksadıyla tüm araçlarını kullanmayı planladığı ve duruma uygun şekilde hareket edileceği ifade edildi.

Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik aktivitede keskin düşülerin yaşandığına ve işsizliğin artış gösterdiğine değinilen raporda sağlık krizinin orta vadede ise kayda değer riskler yaratacağı ifade edildi. FED ayrıca konut ve ticari mortgage menkul kıymetleri ile hazine kağıtları almaya devam edeceklerini açıkladı.

Ekonomi Etkilerden Kurtulana Kadar Faizler Sabit

Politika faizi 3 Mart öncesinde yüzde 1.59 ila 1.75 arasında seyretmekteydi. Önce 3 Mart’taki toplantıda ardından 15 Mart’ta gerçekleşen olağanüstü toplantı ile indirime gidilmişti. Borçlanma maliyetlerinin neredeyse sıfıra indirilmesinin ardından ekonominin son gelişmelerin etkisinden kurtulana kadar faizlerin sabit kalacağı belirtilmişti.

FED’in salgına karşı alınan önlemler kapsamında banka, fonlar, şirketler ve eyaletlere fon sağlamak için dokuz farklı borç verme programı var.

 

 


HABER ETİKETLERİ fedfed kararlarıfed faiz kararı

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama