Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Yatırım Araçları

Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Yatırım Araçları

Nisan ayının son haftası ve Mayıs ayının ilk günleri yatırımcılar açısından oldukça hareketli geçti. BIST 100 endeksi son haftalarda olduğu gibi koronavirüs sürecindeki kayıplarını telafi etme yönünde bir eğilim gösterirken dolar ve Euro haftanın kazandıran yatırım araçları arasında yer aldı.

Bu Hafta En Çok Kazandıran Euro Oldu

Haftalık baz ortalamasına baktığımızda Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri,  dolar ve Euro bu hafta yatırımcısının yüzünü güldürdü. Altının gram satış fiyatında ise düşüş gözlendi. Haftanın en yüksek oranda kazandıran yatırım araçlarından biri Euro oldu.   

BIST 100 Endeksi Kayıpları Telafi Etti

Salgın döneminde oldukça ciddi değer kaybı yaşayan BIST 100 endeksi, en düşük seviye olarak 99.359,52, en yüksek seviye olaraksa 102.328,43 puanı gördü. BIST 100 endeksi bu rakamların ardından Nisan’ın sondan bir önceki haftasındaki kapanış fiyatına nazaran 2.38’lik bir artış göstererek haftayı 101.110,11 puandan kapattı.

Altın Değer Kaybetti

Nisan ayının son haftasında en çok değer kaybeden yatırım araçlarından biri altın oldu. 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 0,73 düşerek 383,00 liraya geriledi.

Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise yüzde 0,70’lik bir değer kaybının ardından 2.544,00 liraya düştü.  Çeyrek altında da 5 liralık bir kayıp yaşandı ve geçtiğimiz 626 lira olan fiyat 621 lira seviyesine geldi.

Amerikan doları bu hafta 7 seviyesinin üzerine çıkmayı başardı ve 7.0086 liraya yükseldi, haftanın en çok kazandıran döviz kurlarından olan Euro ise 7.7038 seviyesine ulaştı.

Yatırım fonları da haftayı kazançla tamamladı. Bu haftanın rakamları gözden geçirildiğinde yatırım fonları arasında yatırımcısına en çok kazandıran yüzde 4,12 ile hisse senedi fonları oldu.

 


HABER ETİKETLERİ euro fiyatı bu haftadolar fiyatı bu haftabu hafta kazandıran yatırımlarbu hafta kaybettiren yatırımlar

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama