Mart’ta Kazandıran Euro oldu

Mart’ta Kazandıran Euro oldu

Mart ayı herkesin bildiği üzere korona virüs ile mücadele ayı olarak tarihe geçti. Bu ayda finansal açıdan en çok kazanç sağlayan yatırım aracı ise euro oldu. Borsa yatırımcısını hayal kırıklığına uğratırken bir yandan da altın ve dolar da kısmi olarak kazandırmaya devam eder durumda kaldı. 

2020 Mart ayı finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları Türkiye İstatistik Kurumu tarafınca açıklandı. En yüksek olarak aylık reel getiri, yurt içindeki fiyat ile eşitlendiğinde yüzde 5,10 olurken, tüketici fiyat endeksi birlikte indirgenme yapıldığında ise yüzde 5,41 olarak euroda gerçekleşti. 

Yurt içinde indirgenme yapıldığında dolar yüzde 3,61 olurken külçe altın yüzde 2,90 oranında bir kazanç sağladı. Mevduatlar faizi ise yüzde 0,15 oranında Devlet İç Borçlanma Senetleri de yüzde 1,63 oranına ve BIST 100 endeksi yüzde 19,89 oranıyla yatırımcılarına ciddi kayıplar yaşattı. 

Tüketici fiyat endeksi ile bir indirgenme yapıldığında ise dolar yüzde 3,92 iken, yüzde 3,21 ile külçe altın ve mevduat faizi ise yüzde 0,15 oranında kazanç sağladı. Yüzde 1,33 ve yüzde 19,65 oranların DİBS ve BIST yatırımcılarına kayıp yaşattı.

 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama