Mayıs ayında en çok kazandıran yatırımlar hangileri?

Mayıs ayında en çok kazandıran yatırımlar hangileri?

Mayıs ayında en fazla reel getiri Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde hangi yatırım aracından sağlandı? 

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından mayıs ayına ilişkin "finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını" açıklandı. Açıklamaya göre BIST 100 endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3,18, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3,36 kazandırarak mayısta en yüksek aylık reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu.

Yİ-ÜFE ile indirgenen rakamlara bakıldığında BIST 100 endeksini yüzde 2,20 ile külçe altın, yüzde 1,77 ile devlet iç borçlanma senetleri, yüzde 0,14 euro izledi.

Dolar Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yatırımcısına yüzde 0,01 oranında kaybettirdi, mevduat faizi (brüt) ise yatırımcısına yüzde 0,94 kaybettirdi.

TÜFE ile indirgendiğinde ise rakamlar şöyle çıktı. Külçe altın yüzde 2,38, DİBS yüzde 1,95, Euro yüzde 0,32 ve dolar yüzde 0,17 kazandırırken, mevduat faizi (brüt) ise yüzde 0,76 kayba yol açtı.

3 ay, 6 ay ve 1 yılda en çok külçe altın kazandırdı

3 aylık ve 6 aylık değerlendirmelerde ise külçe altın yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı olurken BIST 100 endeksi en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama