Merkez Bankaları ile Swap Görüşmeleri Devam Ediyor

Merkez Bankaları ile Swap Görüşmeleri Devam Ediyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı tüm merkez bankaları ile swap görüşmelerinin devam ettiğini açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı korona virüs salgınının küresel ekonomiye ve Türkiye ekonomisine etkisini yakından takip etmektedir. Aynı zamanda is bütün merkez bankaları ile iş birliği içerisinde olmak için çeşitli sayıda swap görüşmesi yaptıklarını duyurdular. Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını yanıtlayan Başkan Murat Uysal, korona virüs salgını için alınan önlemlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Açıklamalarında korona virüs salgınının Türkiye’yi nasıl ve ne derece etkilediğini yakın takip altında tuttuklarını ve halkın likidite ihtiyacını karşılamak amaçlı olarak faiz indirimlerine gittiklerini bu sayede ise tedbirleri elden bırakmadıklarını vurguladı. Alınmış olunan tedbirler ise, ilk olarak Türk lirasında ve yabancı para akışında esneklik sağlamak amacı ile öngörülebilirliği arttırdıklarını, ikinci olarak ise bu krizden en çok etkilenen reel sektör firmalarının kredi akışını rahat bir seviyeye getirdiklerini söyledi. Diğer taraftan ise ihracatçı firmaların nakit akışını en iyi seviyeye getirdiklerini vurguladı.

Alınan tedbirlerle birlikte Türkiye ekonominsin yakından takip edildiğini çok esnek ve dinamik bir şekilde hareket ettiklerini bununla birlikte kurum olarak alınana kararları hızlı bir şekilde faaliyete geçirdiklerini ifadelerinde kullandı. Ellerinde yeterli teçhizatın olduğunu ve en iyi şekilde kullandıklarını söylemlerine son olarak ekledi.

 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama