Peso Öncülüğünde Gelişen Ülke Paraları Düştü

Peso Öncülüğünde Gelişen Ülke Paraları Düştü

Petrol tarihteki en düşük seviyelere inmesiyle para birimleri de paralel olarak sert bir düşüş yaptı. 

Bugün Meksika pesosu öncülüğü kapsamında gelişmekte olan ülkelerin para birimleri düşüşe geçti. ABD tipinde olan ham petrolün yaklaşık olarak yüzde 20 oranındaki düşüşü ile 15 dolar civarına gerilemesi bu düşüşte etkisini gösterdi. 

Fiyatlardaki asıl gerilemede etkili olan ise, kredileri derecelendirme kuruluşu olan Moody’s’in Meksika’nın milli derecede petrol şirketi olan Pemex’in kredi notunu düşürmesi oldu.

Petroldeki kayıplar geçen haftalarda Rusya, Meksika ve OPEC’in bile ki bunlar petrolde iyi birer üreticidir. Bahsi geçen kayıpları durdurmaya yeterli olmadı. 

Meksika peposu yüzde 2 değer kaybı yaşadı. Rus rubesi ise 3 hafta boyunca üst üste çok iyi gitmesinin ardından yüzde 1 oranında düştü. 

Credit Agricole Kıdemli Stratejisti ise konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. ABD üzerinde düşen petrol fiyatlarının aynı zamanda düşük seyirde devam eden Brent petrolünün gelişen ülkeler üzerindeki toparlanmaya olumsuz bir etki edeceği yorumlarında bulunuldu. 

Yüzde 0.2 düşüş yaparak 898.9 puana gelen MSCI EM Hisse Senedi Endeksi, yatay bir konumda hareketine devam etti. Brent tipli olan ham petrolün şuan ki fiyatı ise yüzde 2.1 düşerek 29.31 dolardan işlemlerine devam eti..  

 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama