Rekorlar alt üst oldu! Dolar 7,2 TL’yi Euro 8,5 TL’yi çeyrek altın 768 lirayı geçti

Rekorlar alt üst oldu! Dolar 7,2 TL’yi Euro 8,5 TL’yi çeyrek altın 768 lirayı geçti

8 Ağustos 2020 gününde piyasalar hareketli bir gün yaşıyor. Dolar, Euro ve altın bugün de yatırımcısına kazandırmaya devam ediyor. Bu yazımızda altının, euronun ve doların yükselme nedenlerini kaleme aldık.

Altın, Euro ve dolar TL karşısında değer kazanmaya devam ediyor, altın fiyatlarında rekorlar ardı ardına geliyor. 

Dolar 7,2 liranın üzerine çıktı

Güne 7,052 ile başlayan dolar bugün 7,2 seviyesine kadar yükseldi.  Temmuz ayının son gününde de 7 TL sınırını aşan dolar daha sonra düşüşe geçmişti. Bugün ise 7,2 seviyesine kadar yükseldi ve şu dakikalarda %2,67 kazançla 7,2 seviyesinde işlem görüyor.

Altının ons fiyatı da 2.000 doların üzerinde seyretmeye devam ediyor. Altının ons fiyatı 2.054 dolardan işlem görüyor. 

Doların gün içerisinde hızlı bir çıkış yakalamasında swap faizlerinin astronomik rakamlardan normal seviyelere inmesi neden gösteriliyor. 

Euro 8.55’u aştı

Bugün yükselen bir diğer döviz kuru ise Euro oldu. 8,375 ile günü açan Euro 8,55 seviyesine kadar yükseldi. Şu dakikalarda ise yüzde 3,03 kazançla 8,55 seviyesinde el değiştiriyor.

Sterlin yükselişine devam ediyor

Sterlin de TL karşısında değer kazanmaya devam ediyor. 1 İngiliz sterlini 9,5 TL değerine yükselmiş durumda.

Altın rekorlar kırmaya devam ediyor

Altın fiyatlarındaki yükseliş bugün de devam ediyor. Doların değer kazanması da altın fiyatlarındaki artışın nedenlerinden biri olarak görülüyor. ABD Çin arasındaki ticaret savaşında gerilimin tırmanması ve coronavirüs vaka sayılarının yeniden yükselmeye başlamasıyla birlikte olası bir coronavirüste 2. Dalga endişesi de yatırımcıları altına yönlendirdi. 

Bu gelişmelerin ardından  altının gram fiyatı 477 liraya kadar yükseldi. Altın şu dakikalarda ise yüzde 3,44 kazançla 477 lira seviyelerinde işlem görüyor. Çeyrek altın 768 yarım altın 1567, Cumhuriyet altını ise 3,192 liraya yükseldi.

Gümüş bir ayda yatırımın 3’te 1’i kadar kazandırdı

Salgın sonrasında emtialar da popüler yatırım araçları arasında yer alıyor. Güvenli liman arayışında olan yatırımcılar altının yanı sıra emtialara da rağbet gösteriyor.Temmuz ayında emtia piyasasında yatırımcısına en fazla kazandıran yüzde 33,1 ile gümüş oldu.  7 aylık dönemde yatırımcısına en fazla kaybettiren ise Brent petrol oldu.

Temmuz ayında 18 emtia grubu aracından 17’si kazandırırken sadece 1 tanesi kaybettirdi.  


HABER ETİKETLERİ dolar euro altın bist100 bitcoin

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama