Sahte Euro nasıl anlaşılır?

Sahte Euro nasıl anlaşılır?

Euro para birimi üzerinden bir işlem yapacaksınız ya da birinden alacağınızı bu şekilde tahsil edecekseniz, paranın gerçek olup olmadığını kontrol etmeniz her zaman önerilmektedir. İşlem yapacağınız kişi ya da kişilere güvenip güvenmemek size kalmıştır, ancak kendinizi garantiye almak için Euro paranın sahte mi olduğunu kontrol etmeniz yapacağınız en doğru hareket olacaktır.

Sahte Euro’da hologram var mıdır?

Euro banknotlar üzerinde hologram yer almaktadır ve ışığa tuttuğunuz zaman bunu rahatlıkla görebilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken nokta, sahte Eurolarda da bu hologramdan bulunabilir. Gerçek hologramın çok daha parlak bir yapıda olduğunu bilirseniz, aralarındaki farkı rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Gerçek Euro nasıl anlaşılır?

Gerçek Euro banknotlardaki tasarımlar oldukça belirleyici bir unsurdur. Özellikle baskıdaki dokularda yükseklik çok rahat hissedilmektedir. Görseller üzerinden bu durum daha iyi anlaşılabilir. Işığa tutulduğunda renklerin görüntüsü daha gerçekçi bir hava katmaktadır. Banknot üzerindeki rakamlar ve yazılar, sahte paralarda daha çok bilgisayar çıktısına benzemektedir. Netlik değerleri çok düşüktür. Ancak, gerçek Eurolarda bu durum tam tersidir. Çok daha keskin ve net hatlar görülebilir.

 

Gerçek Euro banknotların arka kısmında yer alan paranın değerinin yazdığı kısımlarda kullanılan mürekkep sayesinde hareket halinde, renklerde değişiklik olduğu gözlenebilir. Ancak, sahte paralarda böyle bir özellik genelde yer almaz.

Euro kâğıt paraların tasarımı ile sahte paralar anlaşılır mı?

Banknotlar üzerinde yer alan bandroller ve logoların sunduğu renk ve gerçeklik hissiyatı, sahte para ile arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca basım için kullanılan boyutlar da sahte para ile gerçek Euro arasındaki farkı anlamanıza olanak sunmaktadır. Renklerine ve boyutlarına göre gerçek Euro paraları şu şekildedir:

 

  • Gri renkte olan 5 Euro’nun boyutları 120 milimetreye 62 milimetredir.
  • Kırmızı renkte olan 10 Euro’nun boyutları 127 milimetreye 67 milimetredir.
  • Mavi renkte olan 20 Euro’nun boyutları 133 milimetreye 72 milimetredir.
  • Turuncu renkte olan 50 Euro’nun boyutları 140 milimetreye 77 milimetredir.
  • Yeşil renkte olan 100 Euro’nun boyutları 147 milimetreye 82 milimetredir.
  • Sarı renkte olan 200 Euro’nun boyutları 153 milimetreye 82 milimetredir.


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama