İngiltere’nin kredi notu düşürüldü

İngiltere’nin kredi notu düşürüldü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s tarafından İngiltere’nin kredi notu güncellendi. “Aa2” olan kredi notu “Aa3”e indirilirken kredi not görünümü de “durağan” olarak belirtildi.

İngiltere’nin kredi notunun düşürüldüğü Moody’s tarafından yapılan açıklamayla bildirildi. Uluslarası kredi derecelendirme kuruluşunda ülkenin kredi notu “Aa2” görünümü ise “negatif”ti. Yapılan revizeyle birlikte bu not “Aa3"'e inerken görünüm “durağan” olarak revize edildi.

Yapılan açıklamada ülkede büyümenin beklenen daha zayıf olduğu ve böyle devam etmesinin de muhtemel olduğu vurgulanırken ülkenin ekonomik gücünün azaldığına işaret edildi. 

Ayrıca ülkenin AB’den ayrılma kararı ve AB ile bir ticaret anlaşması sağlanamaması nedeniyle negatif uzun vadeli yapısal dinamiklerin daha da kötüleştiği vurgulandı.

Covid-19 salgınıyla ekonomik büyümenin zarar göreceğinin belirtildiği açıklamada ülkenin mali gücünde azalma gerçekleştiği belirtildi. Ayrıca salgının da etkisiyle yüksek olan genel kamu borcunun daha da arttığı belirtildi.


HABER ETİKETLERİ ingiltereingiliz ekonomisiingiltere kredi notu

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama