İtalya ve İspanya tedbirleri gevşetiyor

İtalya ve İspanya tedbirleri gevşetiyor

Kovid 19 salgını nedeniyle hayatın ve ekonominin durma noktasına geldiği İtalya ve İspanya alınan tedbirleri gevşetme yönünde bir karar aldı.

Koronavirüs ile mücadelesinde büyük kayıplar veren ve geç de olsa sıkı önlemler alarak salgını kontrol altında tutmaya çalışan Avrupa’da hayatı normalleştirme yolunda adımlar atılmaya başlandı.

Avrupa’da halkın bir kesmi pandemiye karşı alınan tedbirleri yerinde bulurken bir diğer kesim de ekonomik yönden zorlaşan şartları öne sürerek tedbirlerin gevşetilmesi taraftarıydı. 10 Mart’tan bu yana sıkı karantina tedbirleri uygulayan İtalya alınan önlemlerin kademeli olarak gevşetilmesine karar verdi.  Aldıkları kararı “İkinci Aşama” olarak duyuran İtalya Başbakanı Conte tedbirlerin gevşetilmesi için 4 Mayıs’ı işaret etti.

Ekonomi Geri Dönüşü Olmayan Zararlar Yaşayabilir

Conte tedbirler gevşetilse de vatandaşlarından sosyal güvenlik mesafesine dikkat etmelerini istedi ve maske fiyatlarını düşürecek bir çalışma gerçekleştirdiklerini duyurdu. İtalya Başbakanı salgının yeniden yükselmesi halinde İtalyan ekonomisinin geri dönüşü olmayan zararlar yaşayabileceğine de vurgu yaptı. 

4 Mayıs’ta gerçekleşecek olan ilk aşamada inşaat ve ticaret sektörleri yeniden faaliyete geçecek, 18 Mayıs’ta gerçekleşecek olan ikinci aşamada müze, sergi ve kütüphaneler, 1 Haziran’da gerçekleşecek olan 3. Aşamada ise bar, kafe, kuaför ve restoranlar yeniden açılacak. İtalya’da okulların ise Eylül ayında yeniden açılması planlanıyor.

İspanya'da da aşamalı normalleşme başladı

Tıpkı İtalya gibi virüse karşı büyük kayıplar veren İspanya’da da hayatın normale dönmesi yolunda çalışmalar gerçekleştiriliyor. İspanya’da sokağa çıkma yasağının 40. Gününde 14 yaşın altındaki çocukların sokakta oyun oynamasına izin verildi. İspanya’da bugüne kadar 23 binin üzerinde kişi salgın nedeniyle hayatını kaybetti.


HABER ETİKETLERİ italyaispanyaitalya tedbirlerispanya tedbirler

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama