İtalyan ekonomisi ne kadar daralacak?

İtalyan ekonomisi ne kadar daralacak?

Avrupa’da koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri de hiç kuşkusuz İtalya olmuştu. İtalya ekonomisinin alınan tedbirlerden ne kadar etkileneceği büyük bir merak konusuydu. 

Ülke ekonomisinin ne kadar daralacağına dair İtalya Merkez Bankası Başkanı Ignazio Visco görüşlerini kamuoyuyla paylaştı. Visco’nın beklentisi İtalyan ekonomisinde yüzde 9 yüzde 13 oranları arasında daralacağı yönünde.

İtalya Merkez Bankası Başkanı Ignazio Visco, bugün yıllık değerlendirme toplantısında bir konuşma gerçekleştirdi. Koronavirüsün yakın tarihte eşi benzeri görülmemiş bir krize yol açtığına değinen Visco , “İtalya'da GSYH yüzde 9 ila yüzde 13 daralabilir” açıklamasını yaptı. 

“Dünya çok farklı bir yer olacak”

Visco, koronavirüsün ardından dünyanın daha farklı bir yer alacağını yorumunu yaptı ve kamu ve özel sektörün yüksek borcu olacağını, bu sürecin ardından daha çok eşitsizlik görüleceğini belirtti.

İtalya Merkez Bankası Başkanı Visco’ya ekonomik krizin üstesinden gelmenin yolu yapısal reformlardan ve verimliliğin arttırılmasından geçiyor.

Büyüme tahmini değişti

Ayrıca İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü tarafından açıklanan ve daha önce eksi yüzde 4,7 olarak duyurulan bu yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme tahmini eksi yüzde 5,3 olarak revize edildi.

 


HABER ETİKETLERİ italyan ekonomisiitalya ekonomisi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama