AB dış ticaretinde sert düşüş

AB dış ticaretinde sert düşüş

AB ve Avro Bölgesi'nin mayıs ayı uluslararası ticaret verileri Avrupa İstatistik Ofisi tarafından yayınlandı.  

Mayıs ayında koronavirüs tedbirlerinin uygulanması salgından yoğun bir şekilde etkilenen Avrupa Birliği’nin dış ticaret verilerini de etkiledi.

Avrupa İstatistik Ofisi tarafından yayınlanan verilere göre mayıs ayında 2019 yılının aynı dönemine göre AB’nin ihracatında yüzde 29.7 azalma yaşandı. İthalatta gerileme oranı ise yüzde 26.2 oldu. Böylece AB 129,8 milyar avro ihracat,  122,6 milyar avro ithalat yapmış oldu. Avrupa Birliği yılın 5. Ayında 7,1 milyar avro ticaret fazlası gerçekleştirdi.

Avro bölgesinde ise ihracat mayıs ayında 2019 yılının aynı ayına kıyasla yüzde 29,5 daraldı, ihtalatta gerileme ise yüzde 26,7 seviyesinde oldu. Avro bölgesinin ticaret fazlası 9,4 milyar avroya ulaştı. 

AB bölgesinden en fazla ithalat yapan ülkeler sırasıyla ABD, İngiltere ve Çin oldu. Türkiye ise AB ülkelerinden 4 milyar avroluk ithalat gerçekleşti.

En fazla ihracat gerçekleştiren ülkeler arasında ise 34,5 milyar avro ile Çin başı çekerken onu 11,1 milyar avro ile ABD izledi. Türkiye’nin AB ülkelerine ihracatı ise 3,5 milyar avro oldu.


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama