ABD’de işsizlik oranı en yüksek seviyeye çıktı

ABD’de işsizlik oranı en yüksek seviyeye çıktı

Amerika Birleşik Devletleri pandemi nedeniyle ekonomik anlamda çok zor günler geçiriyor. Ülkede işsiz sayısı Büyük buhran döneminden bu yana en yüksek seviyeye çıktı ve yüzde 14.7’ye ulaştı.

ABD’de işsizlik sorunu gün geçtikçe daha ciddi bir sorun halini alıyor. İşsizlik maaşına ilk kez başvuranların sayısının 33 milyonu geçmesi durumun ciddiyetini ortaya çıkıyor. Sadece Mayıs ayında işsizlik maaşı başvurusunda bulunanlar sayısı 3.2 milyonu geçti. Son rakamlarla birlikte ülkede işsizlik oranı Nisan ayında 10.3 puan arttı ve yüzde 14.7 gibi son derece ciddi bir orana ulaştı. Bu oran aynı zamanda 1929 yılında yaşanan Büyük Buhran döneminden bugüne işsizlik oranındaki en yüksek seviyeye ulaşıldığı anlamına geliyor.

İşsizlik Maaşına 33 Milyon 483 Bin Kişi Başvurdu

Koronavirüs salgınının iş gücü piyasasına etkisi sert oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde son 7 hafta ilk kez işsizlik maaşına başvuranların sayısı 33 milyon 483 bine ulaştı. ABD Çalışma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre bu mart sonu ve nisan başında büyük bir artış görülen işsizlik maaşı başvuruları son haftalarda düşüş göstermeye başladı.

23 Milyon Kişi İşsiz Kaldı

Amerika’da Nisan ayında işini kaybedenlerin sayısı 20.5 milyona ulaştı. ABD’deki işsiz sayısı son dönemde 15.9 milyon kişi arttı ve 23.1 milyon kişiye ulaştı.

Amerika’da en son 2008 yılındaki küresel ekonomik krizde 8.7 milyon kişi işsiz kalmış ve işsizlik oranı yüzde 10’a ulaşmıştı.

 


HABER ETİKETLERİ abd işsizlik oranıamerika birleşik devletleriabd işsiz sayısı

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama