AB’nin dış ticaretinde düşüş

AB’nin dış ticaretinde düşüş

Kovid 19 salgını sonrasında alınan tedbirlerin yoğun bir şekilde uygulandığı temmuz ayında Avrupa Birliği’nin dış ticareti geriledi.

Avrupa Birliği ve Euro bölgesinin temmuz ayına dair uluslararası ticaret verileri Avrupa İstatistik Ofisi tarafından yayınlandı.

Temmuz ayında AB’nin ihracatı 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 11,3 düşüş gösterdi. Bu gerilemenin ardından AB’nin ihracatı 168,5 milyar Euro’ya düştü.

İthalatta gerileme ise yüzde 16 düzeyin dolu ve AB’nin ithalatı 142,6 milyar Euro’ya geriledi. Bu rakamların ardından temmuz ayında AB 25,9 milyar Euro ticaret fazlası gerçekleştirmiş oldu.

Euro bölgesinin ihracatı daraldı

Temmuz atında Euro bölgesinde ihracat 2019 yılının aynı ayına oranla yüzde 10,4 daraldı ve 185,2 milyar Euro seviyesine indi. Söz konusu dönemde ithalat ise yüzde 14,3 geriledi ve 157,3 milyar Euro’ya indi. Temmuz ayında Euro Bölgesi’nin ticaret fazlası yaklaşık 27,9 milyar Euro oldu.

AB ülkelerinden en fazla ithalat yapan ülkeler arasında ABD, İngiltere, Çin, İsviçre, Rusya, Türkiye ve Japonya yer aldı.

AB ülkelerine en fazla ihracat gerçekleştiren ülkeler arasında ise sırasıyla Çin, ABD, İngiltere, İsviçre, Rusya, Türkiye ve Japonya yer aldı.


HABER ETİKETLERİ avrupa dış ticaretavrupa ithalatavrupa ihracateuro bölgesi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama