Almanya ekonomisi yüzde 2,2 daraldı

Almanya ekonomisi yüzde 2,2 daraldı

Avrupa’da Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri de Almanya olmuştu. Salgının yatırımlara olumsuz etkileri ve hane halkı tüketimine olan etkileri nedeniyle ekonominin yüzde 2,2 daraldığı Almanya Federal İstatistik Ofisi tarafından teyit edildi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış Gayri Safi Yurtiçi Hasıla  Almanya’da 2020’nin birinci çeyreği bir önceki yılın ilk çeyreğiyle kıyaslandığında yüzde 2,2 azaldı.

Alman ekonomisi 2009 yılındaki ekonomik kriz sonrasında ilk çeyrekte yüzde 4,7 küçülmüştü. Bu daralma Doğru ve Batı Almanya’nın birleşmesi ve 2008-2009 yılını finansal krizin ardından görülen en büyük ikinci düşüş olarak kayda geçti.

Almanya’da hane halkı tüketimi 2019’un ilk çeyreğine göre yüzde 3,2 azaldı. Makine ve teçhizat yatırımlarındaki düşüş ise yüzde 6,9 olarak gerçekleşti.

20202’nin ilk 3 ayında mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat yüzde 3,1 ve ithalat yüzde 1,6 düşüş gösterdi. 

Almanya’da kamu harcamaları ise yüzde 0,2 ve inşaatta sabit sermaye oluşumu yüzde 4,1 yükseldi. Böylece GSYH’nin daha fazla daralması önlenmiş oldu.

İstihdam Arttı

Bu verilere rağmen 2020’nin ilk çeyreğinde Almanya’da toplam istihdam yüzde 03 yükseldi ve yaklaşık 45 milyon kişiye ulaştı.


HABER ETİKETLERİ alman ekonomisialmanya ekonomisiavrupa ekonomisi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama