Almanya’da sanayi üretim beklentisi yükseldi

Almanya’da sanayi üretim beklentisi yükseldi

Yayınlanan ankete göre Almanya’nın eylül ayında sanayi üretim beklentisi endeksi 5,2 puan yükselerek 20,8 puan seviyesine geldi.

Ülkede koronavirüs vakaları hız kesmese de Almanya’nın ekonomisine dair iyimser gelişmeler yaşanıyor. Sektörel bazda büyük farklılıklar yaşansa da sanayi üretiminde artış bekleniyor.

Endeks 20,8 puana ulaştı

Almanya’nın eylül ayına dair sanayi üretim beklentileri anketinin sonuçları Ekonomi Araştırma Enstitüsü tarafından açıklandı. Söz konusu verelere göre yılın sekizinci ayında 15,6 puan olarak açıklanan Almanya Sanayi Üretimi Beklentisi Endeksi yılın dokuzun ayında da artmaya devam ederek 20,8 puana ulaştı.

Sektörler arasında büyük farklılıklar 

Gelecekti üretim konusunda en iyimser kesimin Alman otomobil üreticileri olması dikkat çeken bir detay olarak öne çıktı. Ağustos ayında 48 puan olan otomotiv sanayisi üretim beklentisi söz konusu süreçte 53 puan seviyesine geldi.

Ülkedeki kimya sektörü şirketlerinin yılın dördüncü çeyreğine ilişkin üretim beklentisinde artış gerçekleşti. Üretim konusunda makine mühendisliği sektörü temkinli kalmayı tercih ederken giyim imalatçılarının üretim artışı beklememesi dikkat çeken diğer detaylar olarak ön plana çıktı.


HABER ETİKETLERİ almanya sanayisialmanya sanayi üretim endeksi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama