Amerikan Bankaları Hangileridir?

Amerikan Bankaları Hangileridir?

Kendi ülkelerinde finans sektöründe lider olan Çin ve Amerikan Bankaları, dünya finans ve bankacılık sektörünün de nabzını belirleyen bankalar olarak öne çıkıyorlar. Güçlü sermayeleri ile dünya para politikalarına yön veren ve Türkiye'de bulunan Amerikan bankaları, dünyanın birçok ülkelerinde 10 binlerce şubesi ve milyonlarca çalışanları ile dikkat çekici bir güce sahipler.

En Büyük Amerikan Bankaları Hangileri?

Bir kısmı farklı isim hakları ile Türkiye'de de yer alan bankalar, dünya bankacılık sektöründe de ilk 20 banka arasında yer alarak finansal güçlerini ortaya koyuyorlar. Dünyanın en önde gelen ABD bankaları arasında öne çıkanlar şunlar;

JPMorgan Chase: Dünya genelinde 45 ülkede faaliyet gösteren JPMorgan Chase, 2.534 milyar dolarlık aktif büyüklüğü ile en büyük Amerikan bankası olarak dikkat çekiyor. Banka her ne kadar dünyanın en büyük 5 bankası arasında yer almasa da ilk 20 sıralamasında yer almakta ve yüzbinlerce kişiye istihdam imkânı sağlamaktadır.

Bank of America: Amerika’nın Ziraat Bankası konumunda olan Bank of America, ülkenin en büyük ikinci bankası olma özelliğini taşıyor. Bankanın aktif büyüklüğü ise, 2.281 milyar doları bulmaktadır.

Wells Fargo: 1951 milyar dolar aktif büyüklüğe sahip Wells Fargo, Amerika’nın en büyük üçüncü bankasıdır. Dünyanın birçok ülkesinde etkin faaliyetleri bulunan bankanın, 20 binden fazla şubesinin olduğu bilinmektedir.

Citigroup: Türkiye'de bulunan Amerikan bankaları listesindeki Citigroup, 1843 milyar dolar aktif büyüklüğü ile ABD’nin en büyük 4. Bankası olarak dikkat çekiyor.

Goldman Sachs: 916 milyar dolar aktif büyüklüğe sahip olan banka, özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde büyük projelerin finanse edilmesi amacıyla faaliyet gösteriyor.

Morgan Stanley: Bir dönem Amerika’nın en büyük ikinci bankasıyken, günümüzde 851 milyar dolarlık aktif varlığı ile 6. Sırada yer alıyor. Banka uluslararası alanda özellikle inşaat sektörünün desteklenmesinde aktif rol oynamaktadır.

U.S. Bancorp: Aktif büyüklük değeri, 462 milyar dolardır. Banka gelişmiş ülkelerin tamamında özellikle büyükşehirlerde şube bulundurmaktadır.

TD Bank, N.A.: Bankanın aktif büyüklüğü 380 milyar dolar olup, Amerika'nın en büyük 8. Bankasıdır.

PNC Financial Services: Amerika'nın 9. Bankası olan PNC Financial Services, toplamda 380 milyar dolarlık aktif büyüklüğe sahiptir. Bankanın uluslararası alanda tarım ve hayvancılık sektöründe aktif finans kaynakları sağlamak amacıyla kurulduğu biliniyor.

HSBC Bank USA: Listenin 10. Sırasında ise 273 milyar dolarlık aktif güce sahip HSBC yer alıyor. Bilindiği üzere banka, Türkiye'de bulunan Amerikan bankaları listesinde de yer alıyor.


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama