Arjantin iflasın eşiğinde

Arjantin iflasın eşiğinde

Güney Amerika’nın önemli ülkelerinden Arjantin bir kez daha iflasın eşiğinde. 65 milyar dolarlık borcunu yapılandırmak için kreditörleriyle anlaşma sağlayamayan ülke dokuzuncu kez iflas edecek gibi görünüyor.

Anlaşma Gerçekleşmedi

Financial Times’ın haberine göre Arjantin ABD merkezli fonlardan aldığı borçların faizini 2023 yılına kadar ertelemek istedi ama ülkeye borç veren fonlar bu teklifi kabul etmedi. Bu olay resmi olarak duyurulmazken ülkede 2001 yılında marketlerin dahi yağmalandığı ekonomik krizin yeniden meydana gelmesi korkusu yaşanıyor.

Borç Yapılandırma Planı Kabul Edilmedi

Faiz ödemelerini 2023 yılına kadar ötelemeyi planlayan Arjantin’in teklifi kabul edilmedi. Ülkenin yeni bir teklifle yeniden borç verenlerin kapısını çalması bekleniyor.

2001 yılında büyük bir ekonomik kriz yaşayan Arjantin oldukça zor günler yaşamıştı. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle marketlerin yağmalanmış ve kargaşa yaşanmıştı. Bu olayın ardından uzun bir süre Arjantin kimseden borç almayı başaramamıştı. Borçların yeniden ödenemeyecek duruma gelmesinin ardından yeni bir ekonomik kriz yaşanmasından korkuluyor. 

Arjantin hükumetinden bu kriz durumuna önlem olarak nasıl bir yol haritası izleyeceğine dair bir açıklama yapması bekleniyor. 

 


HABER ETİKETLERİ arjantinarjantin iflasarjantin ekonomik kriz

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama